Az OPEC növeli az olajtermelést
Az olajexportőr szervezet tőtitkára, Adnan Sihab-Eldin egy ausztráliai tévétársaságnak nyilatkozva azt mondta, hogy az OPEC szerint a kőolaj ára már megfelelő mértékben magas, sőt lehet hogy túl magas és ezért a szervezet szerint szükség van az energiahordozó árának a visszaszorítására. A főtitkár közölte: az OPEC felgyorsította azt a programját, amelynek a révén a jelenlegi napi mintegy 2 millió hordó tartalékkapacitását az év végére 3 millióra növeli.
Az illetékes elmondta még, hogy az olajkartell együttműködik a szavai szerint "új fogyasztókkal", így Kínával és Indiával olajfeldolgozókba történő befektetések terén, aminek a célja a feldolgozói kapacitás növelése. Sihab-Eldin arra számít, hogy idén mintegy 10 százalékkal bővül a kínai olajkereslet.
A napokban a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezető közgazdásza azt mondta, hogy egyebek között a kínai gazdasági növekedés és a szűkös olajtermelési kapacitások 2030-ig igen bizonytalanná teszik a kőolaj árát, ami hordónként akár 100 dollárra is nőhet.
Raghuram Rajan szerint az életszínvonal növekedése Kínában, Indiában és más fejlődő államokban a kőolaj iránti kereslet bővülését idézi elő. A szakértő azzal számol, hogy 2030-ban Kína közel annyi kőolajat fogyaszt majd, mint jelenleg az Egyesült Államok, amely a világ olajtermelésének a negyedét használja fel.
Az IMF legújabb előrejelzése szerint 2030-ban a globális olajkereslet napi 138,5 millió hordó lesz a tavalyi 82,4 millió hordóval szemben. A keresletbővülés különösen Kína esetébe lesz szembetűnő: 2030-ban napi 19 millió hordó kőolajat fogyaszt majd az ázsiai állam, ami több mint a háromszorosa a tavalyinak.
Az IMF szerint az OPEC kőolaja iránti kereslet 2030-ra több mint a kétszeresére nő, napi 61-74 millió hordó lesz. A kereslet kielégítésére az olajkartellnek mintegy 350 milliárd dollárt kell befektetnie termelési kapacitása bővítése céljából.
(MTI)