Biskekben önkényes földfoglalások kezdődtek

Tömeges méretű önkényes földfoglalások kezdődtek Biskekben pénteken, a közép-ázsiai ország minden zugából érkeztek a fővárosba emberek, akik egymás között osztják fel a parkokat és a város környéki üdülőövezeteket.

Különböző források beszámolói szerint csak Biskek déli részén már 800-an vesznek részt a földek feldarabolásában. Egy az ország déli részén fekvő Osból érkezett férfi elpanaszolta: öttagú családjával egy kétszobás lakásban húzta meg magát 15 éven át, de kénytelenek voltak otthonukat feladni, telekvásárlásra pedig nincs pénzük.

A földfoglalók már megválasztották vezetőiket is. A vezetőség közölte: csak az juthat földhöz, akinek nincs lakása, és ezt szigorúan ellenőrzik. A helyszíni beszámolók szerint a földfoglalás alapos szervezettséggel zajlik.

A biskeki belügyi szervek nem avatkoztak be, mert a kerületi önkormányzatoktól nem érkezett erre vonatkozó kérés hozzájuk.

Kirgisztánban a mostanihoz hasonló mozgalom már kialakult 15 évvel ezelőtt. A hatóságok akkor nem akadályozták meg a városi földterületek önkényes szétosztását. Ennek következtében Biskek körül önkényesen épített lakóházak gyűrűje alakult ki. Ezek tulajdonosai azonban évek óta hiába kérik a hatóságoktól, hogy létesítsenek az övezetben üzleteket, kórházakat és iskolákat, s építsék ki a csatornahálózatot is.

A kirgiz parlament megvonta az elűzött Akajev elnök előjogait, de hétfőre halasztotta lemondása elfogadását

A kirgiz parlament pénteken megvonta a hatalomból elűzött Aszkar Akajev elnök előjogait, amelyeket korábban törvény biztosított a közép-ázsiai köztársaság függetlenség utáni első államfőjének, de ismét elnapolta lemondása hivatalos elfogadását és az új elnökválasztás időpontjának kitűzését.

A biskeki parlamenti képviselők a törvény módosításával egyhangúlag döntöttek Akajev kiváltságainak megszüntetéséről, amelyek alapján egyebek mellett felszólalhatott volna a parlamentben és a kormányüléseken, élethosszig tagja maradhatott volna a nemzetbiztonsági tanácsnak és szabad hozzáférése lett volna a médiához. Megfosztották személyzetétől és bizonyos szociális garanciáktól is, a módosítás a jövőben minden volt elnökre érvényes lesz.

Eltörölték azt a törvénycikket is, amely a megbuktatott elnök családtagjainak mentességéről és vagyonuk sérthetetlenségéről rendelkezett. Akajev alkotmányban biztosított személyes mentessége azonban megmaradt, védőőrizet és állami javadalmazás ugyancsak megilleti.

A parlamenti képviselők jövő hétfőre halasztották ugyanakkor a döntést Akajev távozásának hivatalos elfogadásáról és az új elnökválasztás dátumáról, mert továbbra sem tudtak megállapodni a lemondás jóváhagyásának feltételeiről. A honatyák közül többen óva intettek attól, hogy Akajev megdicsőülten vonulhasson vissza a közéletből.

Az egykori szovjet tagköztársaságot 15 éven át irányító Akajev március 24-én menekült el az országból, miután több ezer ellenzéki tüntető megrohanta a kormány épületét a vitatott parlamenti választások nyomán kitört tiltakozó megmozdulások után. Lemondónyilatkozatát hétfőn Moszkvában írta alá, hatályba lépéséhez a parlamenti képviselők kétharmadának jóváhagyása szükséges. Az alkotmány szerint az államfő lemondásának szentesítése után három hónapon belül kell új elnökválasztást kiírni. (MTI/ITAR-TASZSZ/AP/Reuters/AFP)

Biskeki tüntetõk Akavjev elõjogainak megvonását követelik
Biskeki tüntetõk Akavjev elõjogainak megvonását követelik
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.