Berlin liberalizálta a könnyű drogokat
A német főváros szenátusa nemrégiben döntött a könnyű drogok liberalizálásáról: korábban csupán hat gramm számított "tolerálható" mennyiségnek, ezt emelték most csaknem a duplájára. Az ifjúsági és drogügyi szakértők nem fogadták kirobbanó örömmel az újítást: Elfriede Koller, a szenátus kábítószerügyi megbízottja például arra hívta fel a figyelmet, hogy egy tanulmány szerint a 16 éves fiatalok 37 százalékának már volt valamilyen kábítószeres élménye. Ez több mint a duplája a tíz évvel ezelőttinek, és egyre nő a súlyos függőség miatt kezelésre szorulók száma.
A szenátus azzal indokolta a döntést, hogy csupán a német szövetségi bíróság egy korábbi ítéletét ültette át a gyakorlatba: a bíróság ugyanis 1995-ben kimondta, hogy az egyéni fogyasztást szolgáló, csekély mennyiségű könnyű drogok birtoklása nem ütközik törvénybe. A szövetségi rendszer értelmében azonban minden tartomány maga határozza meg, hogy pontosan mi minősül csekély mennyiségnek. A legliberálisabbnak Schleswig-Holstein bizonyult 30 grammal, míg Baden-Württembergben továbbra is a zéró tolerancia érvényes - igaz, néhány gramm hasisért ott sem indítanak eljárást senki ellen. A berlini városatyák azzal érveltek, hogy a "bagatell mennyiségekkel" való bíbelődés helyett a rendőrség így a valódi drogbűnözőkre koncentrálhat. Siettek hozzátenni, hogy az iskolákban, és azok környékén nem tesznek engedményeket.
A liberalizálással egyébként Klaus Wowereit főpolgármester (SPD) maga nem értett egyet, de mivel az indítványt a kereszténydemokraták (CDU) kivételével az összes párt megszavazta, kénytelen volt meghajolni a többség akarata előtt.