A pártfogó felügyelettől a pedofilregiszterig
A bíróság a vádlott személyiségére, az elkövetett cselekményre és a körülményekre tekintettel pártfogó felügyeletet rendelhet el. Ehhez különféle magatartási szabályok kapcsolódhatnak, például megtilthatják egyes szórakozóhelyek látogatását, akár a bizonyos személyekkel való kapcsolattartást is. A pártfogó rendszeresen találkozik a szabadulóval, és igyekszik figyelemmel kísérni az életvitelét. Hasonló a gyakorlat Belgiumban. A bíró dönthet úgy, hogy szabadulása után eltiltja a szexuális bűncselekmények elkövetőit az olyan helyeken való munkavállalástól, ahol fiatal-, vagy kiskorúakkal kerülhetnek kapcsolatba. A közelmúltban - a Dutroux-ügy után - megszigorították a szexuális bűncselekmények tetteseinek feltételes szabadlábra kerülését is. Ugyanakkor négy EU-állam - köztük Belgium - a minap megállapodott abban, hogy egy órán belül kiadja a gyanúsítottak priuszát, ha azt a másik három valamelyike kéri. Minden más tekintetben a belga törvények védik az elítéltek személyiségi jogait: nem lehet az életvitelüket figyelemmel kísérni, s korábbi cselekményükre nem hívhatják fel a lakókörnyezet figyelmét, írja brüsszeli tudósítónk.
Az Egyesült Államokban államonként vezetnek nyilvántartást mindazokról, akik valaha szexuális bűncselekményt követtek el. Az interneten az FBI oldaláról vagy a böngészőprogramokról indulva mindenki megtalálhatja saját állama regiszterét. Az irányítószám alapján fényképpel, lakcímmel együtt jelennek meg a nevek (washingtoni tudósítónk lakóhelye közelében ketten élnek ilyen priusszal). A rendszer egyetlen hibája, hogy nem súlyoz. Egy tizenöt éves korában tizenhárom és fél éves barátnőjével szexuális kapcsolatot létesítő, de egyébként évtizedek óta törvénytisztelő férfi ugyanúgy szerepel benne, mint a sokszorosan börtönviselt, a gyermekekre életveszélyt jelentő, viszszaeső bűnöző.
A brit parlament 1997-ben fogadta el a szexuális bűncselekményekkel foglalkozó törvényt - írja londoni tudósítónk. Ennek értelmében a korábban elítélt, beszámíthatatlannak talált és ezért felmentett, vagy szigorú figyelmeztetést kapott személyeknek be kell jelentkezniük a rendőrségen, címváltoztatásukról és otthonuktól való távollétükről is értesítést kell adniuk. Ezt a rendelkezést széles körben "pedofilregiszterként" emlegetik, még ha a valóságban ennél többféle bűncselekményre terjed is ki. A szexuális bűncselekményt elkövető személyeket hathavi elzárásra és pénzbírságra ítélheti a bíróság, ha elmulasztják ezt a kötelezettséget. A rendőrség ezenkívül olyan engedélyért is folyamodhat a bírósághoz, amelynek alapján legalább öt évig megtilthatja, hogy egy veszélyes egyén gyermekek által látogatott hely (iskolák, sportközpontok stb.) közelébe menjen.