Orvoshiányt okozhat az ügyeleti díj
Elsőfokú ítéletet hozott a hét elején a Veszprém Megyei Munkaügyi Bíróság egy Balatonedericsen dolgozó háziorvos beadványa nyomán - adta hírül a Magyar Hírlap. A bíróság közbenső határozatában kimondta: a teljes ügyeleti idő munkaidőnek számít, tehát teljes munkabér jár érte. (Jelenleg az ügyeleti időnek csupán a negyedére kapnak bért a közalkalmazottként dolgozó orvosok.)
Kármán Miklósné, a megyei bíróság elnökhelyettese arról adott tájékoztatást, hogy a bíróság az Európai Unió irányelvére hivatkozott indoklásában. E szerint a munkaidő az az időkeret, ami alatt a munkavállaló dolgozik, és a munkaadó rendelkezésére áll. A munkaügyi bíróság úgy értelmezte, hogy az ügyeleti időben ezek a feltételek megvalósulnak. Az elnökhelyettes hangsúlyozta: ha másodfokon is a mostanival egyező ítélet születik, még az sem jelenti azt, hogy valamennyi orvos automatikusan megkapja a különbözetet. A járandóságukért önállóan kell pert indítaniuk.
Az orvosok által indított és megnyert perek milliárdos terhet róhatnak az államra. Ennél is nagyobb gondot okozhat, hogy ha a teljes ügyeleti idő munkaidőnek számít, nagyon gyorsan összejön az a hatvan óra, amennyit egy orvos dolgozhat hetente. Utána már nem dolgozhat, helyette más kollégát kell munkába állítani. Újabb orvosok százainak a foglalkoztatására lenne tehát szükség ahhoz, hogy minden beteget el tudjon látni a magyar egészségügy.
A balatonedericsi polgármester, Németh József a bíróság ítéletére úgy reagált: szerinte is nagyon kevés pénzt kapnak ügyeletükért az orvosok, ám az önkormányzat csak az egészségpénztár által folyósított összeget tudja elosztani. - Saját költségvetésünkből az ügyeletek teljes költségét nem tudjuk kigazdálkodni - hangoztatta a polgármester, majd hozzátette: ha az egészségpénztártól nem kapnak rá pénzt, akkor az önkormányzatok egy része a számára kötelező ellátási feladatoknak nem tud eleget tenni.
- Nehéz helyzetbe hoz mindenkit a veszprémi bíróság döntése - mondta lapunknak Vojnik Mária, az Egészségügyi Minisztérium politikai államtitkára. Hozzátette: az Európai Bíróság döntése - amely munkaidőként ismeri el az ügyeletet - a tagállamok számára is nagy dilemmát okozott. Vagy a bíróság ítéletét kell maradéktalanul végrehajtani a munkaidővel kapcsolatos irányelvek szerint, vagy az egészségügyi ellátórendszer zavartalan működését kell biztosítani. Ennek a kettőnek egyszerre ma Európában senki nem tud megfelelni. Magyarországon a sürgősségi ellátást nyújtó intézetekben már most is kötelező az ügyeletet műszakba szervezni, ám ez nem valósítható meg mindenütt, hiszen nincs elég orvos.