Románia az egyetlen európai ország, amely genetikailag módosított szóját termeszt: tavaly mintegy 60 ezer hektáron nőtt génmódosított szója a 123 ezer hektárnyi teljes romániai szójaültetvényből. 1990 előtt a hagyományos szójatermesztés több mint félmillió hektáron folyt Romániában.
Genetikailag módosított szójatermesztés Romániában
A román mezőgazdasági minisztérium adatai szerint az első génmódosított növényeket 1997-ben és 1998-ban vizsgálták meg, ennek eredményeként 1998-ban egy génmódosított szójafajtát és egy burgonyafajtát vettek fel a hivatalos növényregiszterbe, írta a Rompres hírügynökség kedden.
A magyar Földművelési és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) szigorú intézkedésekkel kívánja elejét venni annak, hogy génmódosított szervezetek kerüljenek be az országba, egyben felhívja a gazdák figyelmét, hogy ezek behozatala tilos, a szabályok megszegése pedig szigorú pénzbírságot von maga után, mondta Dékány András, az FVM szóvivője a múlt szerdán.
A szóvivő annak a sajtóhírnek a kapcsán, miszerint Románia felől Magyarországra génkezelt kukorica vetőmag került volna, közölte: a szaktárcához eddig nem érkezett olyan jelzés a növényegészségügyi és talajvédelmi hatóságoktól, hogy génmódosított vetőmagok érkeztek volna az országba. Emlékeztetett arra, hogy a génmódosított szervezetek - vetőmagok, hibridek - előállítása, az országba behozatala, továbbá forgalomba hozatala és köztermesztésbe vétele szigorúan tilos Magyarországon a földművelésügyi miniszter január 20-i rendelete értelmében. Így a szóvivő szerint legálisan nem lehet Magyarországon génkezelt kukorica vetőmag.
Utalt ugyanakkor arra, hogy a miniszteri rendelet átmeneti jellegű és hatálya addig szól, amíg a magyar kormány meg nem alkotja az úgynevezett koegzisztencia rendeletet, vagyis azt a jogszabályt, amely az együtt-termesztést szabályozza. Ezt követően ugyanis az EU-szabályozással összhangban lehetőség lesz nagyon szigorúan szabályozott körülmények között a génkezelt szervezetek előállítására.
(MTI)