Törvénytelen brit szemétexport: vissza a feladónak
A műanyag palackokból, elemekből, üdítős dobozokból, ócska ruhákból, reklámszatyrokból és fahulladékból álló rakomány valódi tartalmát az elmúlt héten a The Guardian című lap leplezte le. A szállítmányokat Rotterdamban zárolta a holland környezetvédelmi minisztérium, hogy később hajón és szárazföldön a kenti Grosvenor hulladékkezelő cég szeméttárolóba küldjék azokat.
A Grosvenor Nagy-Britannia egyik legnagyobb hulladékfeldolgozója, s működését jelenleg a környezetvédelmi hatóságok vizsgálják. Időközben ugyanis további 18, gyanús hulladékot szállító rakományt fedeztek fel három indonéziai kikötőben. A „csempészárut” hajóra pakolták, és az tíz napon belül visszaérkezik a kiindulópontra, Nagy-Britanniába.
Szemétkereskedelem
A hulladék fejlődő országokba exportálása azt követően került a figyelem középpontjába Rotterdamban, hogy európai cégek szemet szúróan nagy mennyiségű papírt és elektronikai hulladékot szállítottak külföldre, állítólagos újrahasznosításra. A rotterdami felügyelők úgy vélik, az ilyen külföldi ügyleteknek akár a háromnegyede is törvénytelen lehet.
A globális szemétkereskedelmet jelentősen felvirágoztatta a szegény országokban az olcsó ipari anyagok iránt mutatkozó kereslet, valamint a szeméttárolás igen magas költsége, és az újrahasznosítás területén megszabott követelmények igényessége a tehetős országokban. Londonból olcsóbb lett Kínába szállítani a hulladékot, mint Birminghambe.
Bár a brit háztartási hulladék külföldre szállítása nem törvénytelen, az engedély akár 45 ezer fontba is kerülhet, míg a tiszta hulladék exportja ingyenes.
Európa-szerte csinálják?
A brit papírhulladéknak közel 40 százalékát külföldön dolgozzák fel, főként Kínában és Indonéziában. A brit környezetvédelmi minisztérium már több ízben kényes helyzetbe került amiatt, hogy a holland és indonéz hatóságok gyanús brit szemétrakományokat vizsgáltak meg, leleplezve a gazdasági bűncselekményt.
Elliot Morley környezetvédelmi miniszter tájékoztatása szerint az általa vezetett intézmény rendkívül komolyan foglalkozik az üggyel, amely szerinte Európa-szerte problémát jelent. A Grosvenor hulladékfeldolgozó nem volt hajlandó nyilatkozni. (eurohirek.hu)