Naplót kell vezetniük a gazdáknak
Jó néhány gazdálkodónak ismét meggyűlik a baja az adatszolgáltatással. Többen úgy vélik, a felesleges adminisztráció miatt szakértőt kell alkalmazniuk. A közelmúltban megjelent miniszteri rendelet szerint ugyanis a kedvezőtlen adottságú területek (KAT) után járó, valamint az agrár-környezetgazdálkodási támogatásban részesülők számára kötelező lesz a rengeteg adatot tartalmazó gazdálkodási napló vezetése. Emlékezetes, hogy egy évvel ezelőtt, amikor az uniós regisztrációs szám iránti kérelmet töltötték ki, a formanyomtatványok harmada hibásan érkezett be a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalba. A számszaki és adathibák mellett a digitális adatfeldolgozást meghiúsította, ha valaki nem a rendelkezésére álló szövegmező bal oldalán kezdte az írást, vagy az előre megadott rubrikákat hiányosan töltötte ki.
A kedvezőtlen adottságú területek után járó és agrár-környezetgazdálkodási támogatásban részesülő 15 ezer gazdának kell az idén gazdálkodási naplót vezetnie. A parcellaszintű, napi munkafolyamatokat tartalmazó naplót évente egy alkalommal el kell küldeni a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumba. Mint Czinkóczki Mária, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal ügyintézője a Népszabadságnak elmondta, a gazdálkodók ellenőrzése során a hivatal munkatársai kérik a helyes mezőgazdálkodási gyakorlat feltételeinek betartását igazoló naplót.
A szakember szerint az adatlapok kitöltése valóban sok munkát igényel, a napló vezetése azonban csak az első pillantásra tűnik bonyolultnak. (Az adatlapokat a szakminisztérium munkatársai állították össze, s a gazdálkodási napló tartalmát több szakmai szervezet is véleményezte, illetve tesztelték a kitöltést.) A Nemzeti Vidékfejlesztési Terv részeként indított, támogatott agrár-környezetgazdálkodási program uniós projekt, s az adminisztrációról, ellenőrzésről Brüsszelben döntenek. A sok számjegyű parcellaazonosítók, földhasznosító összesítők, az állattenyésztési alapadatok, a parcellák művelési adatainak beírása - vélik a szakértők - nem okozhat gondot egy fegyelmezett gazdálkodónak, ha képes a megadott helyre betűket és számokat írni. A tápanyag-gazdálkodási terv elkészítéséhez azonban minden bizonnyal segítséget kell igénybe venni, valamint a szántóföldi és ültetvény-célprogramok esetében kötelező talajvizsgálatot is csak akkreditált laboratóriumokkal lehet elvégeztetni.