Gyurcsány komolyan veszi a 4. nyugdíjpillér-javaslatot
A kormányfő azt követően, hogy szimbolikus csengetéssel megnyitotta a Budapesti Értéktőzsde kereskedését csütörtökön, közölte: szimpátiával figyeli azokat a kezdeményezéseket, amelyek a hosszú távú befektetések ösztönzését állítják középpontba, és ezen belül a részvényekbe történő befektetéseket preferálja.
Szalay-Berzeviczy Attila tőzsdeelnök elmondta: a negyedik pillér bevezetése javítaná a befektetői kultúrát Magyarországon, eredményt hozna a megtakarítás mértékében, továbbá segítené a nyugdíjpénztárakat a szemléletváltásban, a rövid helyett a hosszabb távú szempontok érvényesülésében. Közölte: a BÉT még dolgozik a javaslat részletein.
Gyurcsány Ferenc hozzátette: a javaslatot be kell illeszteni abba a folyamatba, ami az adórendszer egészének átalakítására vonatkozik. "Arra biztatom a tőzsde vezetőit, hogy legyenek aktívak az ilyen kezdeményezések kidolgozásában" - mondta a kormányfő.
Arra az újságírói kérdésre, hogy mennyire változott meg Gyurcsány Ferenc álláspontja a forint árfolyamával és a jegybanki alapkamat szintjével kapcsolatban, a miniszterelnök elmondta, hogy "a folyamatokat bizakodásra okot adónak" látja. A véleménye azonban a lényeget illetően nem változott.
Mint mondta, Magyarország számára nem a monetáris politikáról folyó vita a fontos, hanem egy olyan gazdaságpolitika és annak részeként egy olyan monetáris politika, amely teljesítményösztönző, befektetőbarát, támogatja az új munkahelyek megteremtését, a fejlesztéseket.
Egyben olcsóbbá teszi az ezeket szolgáló hiteleket, csökkenti az árfolyamkockázatokat azzal, hogy stabil valutát eredményez, kellőképpen szolgálja az ország nemzetközi versenyképességének növelését, egy mainál olcsóbb forinttal az export termelő vállalatok érdekét, és a hazai piacra termelő cégek piacmegtartó igényét.
Szalay-Berzeviczy Attila elmondta: a kormánnyal együtt azon dolgoznak, hogy milyen támogatási rendszert tudnának nyújtani a középvállalatoknak a tőzsdére lépés érdekében. (MTI)