Megtizedelte környezetét a génkezelt repce
A tanulmányból - amely az eddigi legátfogóbb hosszú távú szabadföldi kísérletsorozaton alapul - az derül ki, hogy a genetikailag módosított téli repce termesztése egyértelműen károsítja a környezetet és az élővilágot.
A szóban forgó repcefajta a Bayer egyik szabadalma, s a cég a tanulmány eredménye alapján a hírek szerint beszünteti a repcefaj európai értékesítését. A tanulmányban említett kísérlet során 65 különböző helyszínen vetettek el génmódosított és - kontrollként - természetes téli repcét, majd megvizsgálták az ültetvényeknek a gyomokra, madarakra, méhekre, lepkékre, bogarakra és vad növényekre gyakorolt hatását. Megállapították, hogy a madarak táplálkozása szempontjából nélkülözhetetlen vad növények szinte teljes egészében eltűntek a génkezelt repcével bevetett parcellákról.
Információink szerint a tanulmányban szereplő repcefajta engedélyeztetését Magyarországon is megkezdték, ám a folyamatot a közelmúltban leállították.
A génkezelt növényekkel kapcsolatos eddigi legnagyobb botrány szintén a Royal Society nevéhez fűződik: a testület kutatója, a magyar Pusztai Árpád közzétett egy jelentést, mely szerint a módosított burgonya károsítja az azzal táplált patkányok szervezetét, s az esetből az érintett cégek közbelépése nyomán világraszóló tudományos skandalum támadt. A kutató azóta sem vonta vissza állítását.