Az ősgép és utódai

Kilenc PET/CT készülék vár az ország különböző kórházaiban közfinanszírozásra, de egynek a befogadását sem tudja a kormányzat támogatni. Ennek ellenére a fővárosban két vizsgálóhely is megnyitja kapuit - a fizetőképes betegek számára.

A pozitron-emissziós tomográf (PET) a képalkotó diagnosztika csúcsa: minden eddiginél pontosabb, háromdimenziós térképet rajzol a test belsejéről, pontosan megmutatja a kóros elváltozásokat, a daganatot, a szív és az agy állapotát. Alkalmas a rák okozta korai elváltozások, a távoli áttétek, a jó- és a rosszindulatú daganatok elkülönítésére, alkalmazásával megkülönböztethetővé válik a sikeres terápiával már elpusztított és a még élő rákos sejt. A PET-vizsgálattal feleslegessé válhatnak radikális műtétek, pontosabb a gyógyszer- és sugárdózis-adagolás.

Magyarországon először 1994-ben alkalmaztak ilyen műszert. A vizsgálatokat a társadalombiztosító finanszírozta. Az elmúlt 11 évben Ausztriába tizenegy, Csehországba három, Németországba nyolcvan PET-gépet telepítettek, nálunk a helyzet változatlan maradt. Szakemberek szerint az egyetlen debreceni PET-központba évente eljutó hét-nyolcszáz helyett legalább 20-24 ezer beteg vizsgálatára lenne szükség.

- A nukleáris medicina szaktekintélyei már 1998-ban megegyeztek a PET-telepítések ütemezésről, elsőként az egyetemek, majd az onkológiai központok jutottak volna ilyen gépekhez - nyilatkozta lapunknak Szilvási István professzor, a szakmai kollégium egykori elnöke, a Semmelweis Egyetem Nukleáris Medicina Tanszék vezetője. Hozzátette: volt már miniszteri szándéknyilatkozat a fejlesztésről, az Országgyűlés elkülönített összeget a feladatra, új PET-központ mégsem épült. Most a magánbefektetők léptek. A szakmai véleményektől függetlenül kilenc intézet is jelentkezett PET/CT működtetésre.

A közfinanszírozásra pályázók között a miskolci és a győri megyei kórház, az Amerikai úti Országos Idegsebészeti Tudományos Intézet, az Országos Onkológiai Intézet, a pécsi, a szegedi és a budapesti orvostudományi egyetem, a fővárosi Uzsoki kórház neve olvasható, valamint egy nem kórházra települő, e célra zöldmezős beruházással elkészült budai PET-központé is. Egyelőre egyetlen gép működtetésére sincs pénz az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) kasszájában.

Ennek ellenére lapunknak két központ - az Amerikai úti PET/CT-centrum és a Budára települt Pozitron Diagnosztika Kft. - képviselője úgy nyilatkozott: heteken belül megnyitnak, s ha közfinanszírozással nem megy, a betegek saját költségükre végeztethetik el a vizsgálatot. Alkalmanként 250-300 ezer forintot számlázhatnak a központok, miközben ugyanezért az eljárásért a debreceni centrumnak az OEP 130 ezer forintot fizet.

Deák Gábor, az Országos Idegsebészeti Intézetben működtetendő vállalkozás, a PET/CT-központ egyik tulajdonosa az árkülönbözetet szakmai különbségekkel magyarázta, hozzátéve, hogy a végső költségek azonosak Debrecenben, illetve náluk. A Pozitron Diagnosztika Kft. alapítványt hozna létre a vizsgálatra szoruló kispénzűeknek, míg a másik vállalkozás, a PET/CT-központ magán-egészségpénztári, illetve hitelfizetési lehetőséget ad. Az OEP-befogadást egyikük sem adta fel.

- Egyre nagyobb a nyomás, hogy minél több technikai és tudományos újdonságot fizessen a társadalombiztosítás - mondta lapunknak Dózsa Csaba főigazgató-helyettes. Hozzátette: ahhoz, hogy hatékonyabbra cserélődjön a támogatott orvosi eljárások köre, több pénzre vagy az elavult technikák kiejtésére volna szükség. Néhány éve a szakminisztériumnak irányelve is van arra, hogyan kell elvégezni az orvosi eljárások elemzését, s ez tavaly óta a gyógyszerek esetében kötelező. A diagnosztika, a műtétek és az egyéb beavatkozások körében azonban még nem. A főigazgató-helyettes szerint legkésőbb négy-öt év múlva várható, hogy a gazdaságosság és a hatékonyság alapján nyújtson új támogatott terápiákat az OEP.

PET-leletek
PET-leletek
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.