Annan nem mond le

A Volcker-bizottság jelentése szerint az ENSZ főtitkára nem korrupt, de tudnia kellett volna fia szerződéséről - és elmulasztotta az ellenőrzést. A ENSZ által felkért független bizottság jelentése az iraki "olajat élelmiszerért" program kapcsán nem vádolja visszaéléssel, de elmarasztalja Kofi Annan főtitkárt.

A Paul Volcker, az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve volt elnöke által vezetett testület tegnap nyilvánosságra hozott beszámolójáról előzetesen egy bennfentes azt mondta, hogy az nem lesz vidám olvasmány Kofi Annan számára. A bizottság szerint ugyanis a főtitkár mulasztott, amikor nem felügyelte elég szigorúan a programot, és nem tudott fia szerződéséről az ENSZ által a program ellenőrzésére felkért svájci céggel. A jelentés azonban ellentétes következtetés levonására is alkalmas: Annan kezéhez nem tapad pénz, a főtitkár személyéhez nem fűződnek korrupció-gyanús ügyek.

A Cotecna Inspections S. A. nevű svájci vállalat eredetileg nyugat-afrikai projektjei során alkalmazta Kojo Annant. 1995 és 1998 között három éven át összesen mintegy 200 ezer dollárt fizetett a gyakornoki státusban lévő fiatalembernek, majd egészen 2004 februárjáig havi 2500 dollárt csupán azért, hogy ne dolgozzon a konkurenciának. A cég egy hónappal Kojo Annan távozása után kapott szerződést az ENSZ-től az iraki program könyvvizsgálatára. A világszervezet illetékesei szerint Kofi Annannak nem volt köze a Cotecna szerződtetéséhez, és a főtitkár azt sem tudta, hogy fia továbbra is pénzt kap a svájciaktól.

A brit The Sunday Times vasárnapi híre szerint a hónapok óta heves támadásoknak kitett főtitkár depresszióba esett, és a lemondást fontolgatja. Annan azonban hétfőn nevetve cáfolta az értesülést, mint mondta, annyi minden történik egyszerre, hogy nincs ideje ilyesmire. A Volcker-jelentés újabb részlete egy héttel azt követően látott napvilágot, hogy Kofi Annan az ENSZ hatvanéves történetének legátfogóbb reformjavaslatát tette le az asztalra.

Irak összesen 64 milliárd dollár értékben exportált olajat az ENSZ felügyelete alatt. Szaddám Huszein bukása után Bagdadban hosszú listákat találtak arról, ki mindenki kapott iraki olajutalványt, amelyet a világpiacon értékesítve busás haszonra lehetett szert tenni. A kedvezményezettek között volt a magyar jobboldal szélsőséges köreiben évekig tényezőnek számító Király B. Izabella. A Munkáspárt politikusai, akik szintén vendégeskedtek Szaddám Huszeinnél Bagdadban, tagadták, hogy olajat kaptak volna.

Egy amerikai vizsgálóbizottság szerint az ENSZ szankciók idején Irak összesen kétmilliárd dollár illegális jövedelemre tett szert azzal, hogy az "olajat élelmiszerért" programban részt vevő cégeknek a világpiaci árnál olcsóbban adott el olajat, és titokban részesült az árkülönbözetből. A kérdéses időben emellett 8 milliárd dollár értékű olajat exportáltak a szankciók teljes megkerülésével, amiről a Biztonsági Tanács valamennyi állandó tagja, így Nagy-Britannia és az Egyesült Államok is tudott.

Az "olajat élelmiszerért" program igazgatója, a ciprusi Benon Sevan arra használta fel bagdadi befolyását, hogy másfél millió dolláros olajszerződéshez juttassa egyiptomi üzletember ismerősét. Sevan magánszámláján megjelent 160 ezer dollár, amellyel nem tud elszámolni. Balesetben elhunyt nagynénje, akitől állítólag ajándékba kapta, szerény körülmények között élt. Bírálói szerint Kofi Annan, mint a világszervezet vezetője, mindezért személyes felelősséggel tartozik. Az ENSZ hivatalos véleménye szerint azonban a visszaélésekre nem strukturális, hanem emberi gyengeségek adtak alkalmat, és Annan nem hibáztatható sem ezért, sem fia előtte is titkolt jövedelméért.

Paul Volcker (baloldalt) munkatársaival, miután átadták vizsgálatuk eredményét az ENSZ-székházban
Paul Volcker (baloldalt) munkatársaival, miután átadták vizsgálatuk eredményét az ENSZ-székházban
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.