Civil kurátorok politikai hátszéllel

Április elsején sorsolják ki azokat a civil szervezeteket, amelyek egy évre tagot küldhetnek a köztévék és a közrádió felügyeleti szervébe. A törvény szándékai szerint ezzel megvalósul a társadalmi kontroll. Valójában a legtöbb pályázó könnyedén besorolható valamelyik politikai oldalhoz.

A társadalmi kurátoroknak az idén a Magyar Rádióban lesz a legjelentősebb feladatuk: elnököt választanak. Ha kisorsolják, független civil szervezetként tagot delegálhat a rádiókuratóriumba többek között a Fidesz holdudvarába tartozó Professzorok Batthyány Köre Egyesület, vagy a Magyar Elektronikus Újságírók Szövetsége, amelynek első embere történetesen a közrádió alelnöke, az elnökség tagja pedig Kondor Katalin, az intézmény vezetője. A szövetség közleményeiben rendre a kormányoldalt vádolja a konzervatív média elnyomásával.

A médiakuratóriumok elnökségeiben a parlamenti pártok delegáltjai ülnek (a nyolcfős testületekben fele-fele arányban kormánypártiak és ellenzékiek). Őket egészíti ki 21-21 civil tag (a Duna TV-ben a határon túliakkal együtt 23).

Kádár András Kristóf, aki 2000-ben a Magyar Helsinki Bizottságot képviselte az MTV-ben, tapasztalatairól a Beszélőben így írt: "Több politikai párt komoly lobbitevékenységgel buzdította kuratóriumi jelentkezésre a szívéhez közel álló civil szervezeteket. A sorsolást követően pedig egyes pártpolitikusok az iránt érdeklődtek a szerencsés (?) nyerteseknél, hogy nincs e kedvük az adott párttal bensőséges viszonyban álló személyeket delegálni a médiatestületekbe... A 2001. márciusi kuratóriumi sorsoláson - nem hivatalosan - jelen voltak különböző pártok munkatársai is, akik a kuratóriumi tagságra pályázók listájával a kezükben minden besorsolt szervezet nevének elhangzása után azt mormolták maguk elé: »ők a mieink« vagy "na, ez az övék".

Ez egyébként viszonylag egyszerű lehet például az Országos Nyugdíjas Polgári Egyesület esetében, amely 2003-ban a Magyar Rádióba, 2004-ben a Magyar Televízióba küldött tagot. A Fidesz honlapja szerint a szervezet elnöke a párt nyugdíjastagozatának vezetője.

A most jelentkező szervezetek egy részére különböző témájú, de többnyire politikai jellegű állásfoglalásokban, petíciókban, vagy ilyen fórumok szervezőjeként bukkanhatunk. A kettős állampolgárság támogatói, a melegházasságok ellenzői közt éppúgy megtalálhatjuk őket, mint a polgári körös rendezvényeken. Jobboldali kötődésű civil a Honfoglalás 2000, amely 2002-ben már delegálhatott tagot a közrádióba, az 56-os Szövetség, a Rákóczi Szövetség, a kuratóriumban szintén nem ismeretlen Doni Bajtársak Szövetsége, a Közakarat Egyesület vagy a Magyar Piarista Diákszövetség (utóbbi szervezet elnöke Szűcs Ervin fideszes önkormányzati képviselő, a Szövetség a Nemzetért Polgári Kör tagja). A Fidesz holdudvarából lehetőséghez juthat még a Nemzeti Pedagógus Műhely (melynek elnöke, Baranyai Károly egyetemi oktató a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége - szintén "gyakorló delegáló" szervezet - egyik fórumán az Érdi Újság című lap szerint a hiányolt "sajtókiegyenlítést" többek között letartóztatásokkal oldotta volna meg).

Újra pályázhat a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége, amelyet rendszerint Hanti Vilmos, az MSZP gyermektagozatának elnöke képvisel.

Feltűnően magas - ahogyan a korábbi években is - a keresztény civil szervezetek aránya a pályázók között (csak néhány példa: Katolikus Asszonyok-lányok Szövetsége, Katolikus Ifjúsági és Felnőttképzési Szövetség, Magyar Református Lelkészegyesület, Magyar Katolikus Orvosok Szent Lukács Egyesülete).

Ismét esélyt kap az Ékes Ilona nevével fémjelzett Asszonyok a Nemzeti Egységért Mozgalom. Ennek az érdekszövetségnek a tagjai adtak fel fizetett hirdetést, tiltakozva Gyurcsány Ferenc "öregecskedő feleséges" kijelentése miatt. Ékes korábban jobboldali jelöltként indult a választásokon.

A korábbi kurátorok között több politikus neve is felbukkant, mint Újhelyi Istváné, az MSZP jelenlegi alelnökéé, aki az MTV-ben és a rádióban is civileskedett, vagy Mikola Istváné, az Orbán-kormány egészségügyi miniszteréé. Kiss Antal, Orbán Viktor elnöki tanácsadója is volt már kurátor.

Ha már az ismerős arcoknál tartunk: a rekordot valószínűleg Hárshegyi János tartja, aki eddig hat alkalommal került be a kuratóriumokba, öt különböző sportszövetség jóvoltából - hol a Kendo, hol a Divat- és Sporttánc Szövetség, hol pedig a Nanbudo Szövetség delegáltjaként. Nem meglepő, hogy ez utóbbi szervezet az idén is megkapta a lehetőséget.

Ki jön Kondor után?

Legfeljebb kilencen indulhatnak a Magyar Rádió elnöki pályázatán, ennyien vették meg ugyanis ötvenezer forintért a kiírást. Az előzetes találgatások alapján a pályázók között lehet Szayly József, a Petőfi adófőszerkesztő-helyettese, Such György, a Magyar Televízió korábbi alelnöke, a Magyar Hírlap volt főszerkesztő-helyettese, Bernáth György, a TV 2 volt hírigazgatója. A lehetséges indulók között említik Hollós János alelnököt is, aki lapunk megkeresésére ezt cáfolta. (Munkatársunktól)

A civil kurátorok keveslik a beleszólást
A civil kurátorok keveslik a beleszólást
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.