Hatvanezer hazai regény esélyes
Hétköznap délben egyetemistákkal és főiskolásokkal teli a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár. Az információs pulton sárga-kék színű kartondoboz árválkodik. Az urna, amelybe bárki bedobhatja a szavazólapot két kedves regényének címével és szerzőjének a nevével. Bő két hete már, hogy a köztévén villámfilmek, az utcákon pedig óriásplakátok hívják fel a figyelmet az ország kedvenc könyvét kereső akcióra. Mégis kong a kartonurna.
- Mindössze egy lányt láttam, amint leadja a voksát - mondja az egyik könyvtáros. Mi se nagyon találtunk volna többet, öt általunk megkérdezett könyvtárlátogatóból egy se hallott a játékról. Különös. A felmérések szerint a lakosság a szabadidő túlnyomó részét tévénézéssel tölti. Meg aztán a könyvtár is sok mindent megtett a programért. Az olvasóteremben kitett plakátot több tucat szavazólappal és könyvvel bástyázták körbe. Ott van például A legyek ura, Az eastwicki boszorkányok, a Twist Oliver, az Úri muri és a Különös házasság is. Azért ezek, mert a könyvtárosok szerint ezeket illik ismerni, és érdemes rájuk szavazni.
Eddig 1400 könyvtár csatlakozott a programhoz. Van okuk rá: Kiczenkó Judit irodalomtörténész, A Nagy Könyv tanácsadó testületének tagja azt mondja, a játék szülőhazájában, Angliában az egy évig tartó akció végére 3600-szor több kötetet kölcsönöztek, mint azelőtt.
Könyv nélkül semmit sem lehet elérni - hirdeti az egyik plakát, amelyen a három év körüli kisfiú könyveken állva veszi le a komód tetejéről a tortát. A könyv ugyan nem erre való, de gyakorlatias hasznot emlegetni talán nem fölösleges. Egy friss kutatás szerint a lakosság 73 százaléka szokott olvasni, közülük azonban csak nagyon kevesen vesznek kezükbe heti vagy havi rendszerességgel könyvet. Egy 2001-es vizsgálat pedig rávilágít: ezer iskolásból mindössze három lel örömet az olvasásban.
Így aztán érthető, hogy a pedagógusok azonnal érzékelték a lehetőséget: eddig csaknem 1300 iskola vállalt szerepet a programban. Elsőként a budapesti Fenyves Utcai Általános Iskolában megalakult a Nagy Könyv olvasókör. A nyitófoglalkozáson egy 12 éves kislány ismertette társaival kedvenc regényét, Szabó Magdának a Születésnap című munkájáról beszélt. Jó ötlet, hiszen választani nem is olyan egyszerű.
Pedig csak a magyarul is megjelent regényekre lehet szavazni. Igaz, ezekből legalább 60 ezerre, ennyi címet tartalmaz A Nagy Könyv honlapjának adatbázisa. Akadnak, akiknek ennyiből sem felel meg egy sem. Ők azt nehezményezik, hogy a Bibliára vagy Az ember tragédiájára nem voksolhatnak.
- A Bibliát és a többi nagy vallási alapművet, például a Koránt vagy a Talmudot is kizártuk a szavazásból - magyarázza az irodalomtörténész. - Az angolok, akik kitalálták az egészet, úgy döntöttek, csak regényre voksolhatnak a résztvevők.
Ez a tévének kapóra jön, a regény könnyen filmesíthető. A drámák viszont kimaradnak, így sem a Tragédiára, sem a Bánk bánra nem lehet szavazni.
A szavazatokért és a portálon való tevékenységért, ajánlásért, hozzászólásokért, olvasókör- alapításért jutalompontok járnak. Ezek bögrére, pólóra és olvasólámpára válthatók. A legvégén pedig a programhoz illő jutalmakat osztanak, 300 ezer forint értékben könyvutalványokat sorsolnak ki a szavazók között.
A programiroda azt állítja, több száz könyvesbolt is szerepet vállalt a Nagy Könyv keresésében, ám ennek a múlt hét végén a fővárosban nem sok jelét lehetett látni. Nyolc bolt mellett is elhaladtunk, mire az egyiknek a kirakatán Nagy Könyv matricát találtunk - ez az, amit ki kell ragasztaniuk, mert a matrica szavazóhelyet is jelöl. A Rákóczi úti Fókusz Könyváruházban Papp Miklós igazgató azt mondja, náluk naponta többtucatnyian szavaznak.
A szervezők remélik, nemcsak az derül majd ki az akció végén, hogy mi az ország kedvenc regénye. A szakemberek arra is kíváncsiak, hogy a különböző korú emberek mit olvastak, olvasnak a legszívesebben. Ezért kell megadni a szavazáskor az életkort. - Igaz - mondja Szanyi Erika, a Nagy Könyv programirodájának munkatársa -, olyan ez, mint a becsületkassza. A szabályok szerint voksot mindenki csak egyszer adhat le, ám ezt ellenőrizni még a szoftver sem tudja.
Mostanáig a honlapon 20 ezer szavazatot regisztráltak, de ennyi még kevés ahhoz, hogy találgatni lehessen, melyik mű lesz a befutó. Mindenesetre akad, aki arra használja a portált, hogy saját könyvét ajánlja. Mások irodalmi polémiát folytatnak, listákat készítenek, társalognak a honlapon, megint mások pedig tanácsokat kérnek, hogy milyen könyvet adjanak a gyerekük kezébe. Mindegy is. A dolog megmozdult.