Gyilkos adóverseny alakult ki Európában: Nyugaton kb. 14-25 %-kal magasabb a vállalati adó, mint Keleten, (sőt, ha azt nézzük, hogy Észtország zérus százalékkal villog, még rosszabb a helyzet.), Mert hogy az új EU-s országok ebből élnek: a tőke oda megy, ahol nagyobb kedvezményt kap, ahol nincs adó, (netán több éves türelmi időt is lehet kapni, meg letelepedési segélyt ...)
alma írja: Adóverseny: Kelet-Nyugat 6:1
Most épp azt olvasom, hogy Schröder kancellár drasztikusan csökkenti a vállalati adót, - mikor amúgy is üres az államkassza. De így is lehet élni, ld. Írország, ahol 14%-kal a legalacsonyabb a kvóta Nyugat-Európában. Schröder arra számít, hogy a multiknak nagyobb kedve lesz Németországba maradni (esetleg odajönni...)
Ami rendben is van, a globális tőke világában így folyik a verseny, gazsulálni kell a multiknak, akinek ez nem tetszik, éhen hal. Amúgy meg mindenki örül, ha nem kell adóznia. Csakhogy erre - hosszú távon - rá is lehet fizetni. Az állam elszegényedik (eladósodik) magyarul: a bevételek csökkenésével sok mindenről le kell mondani - látványosan a jóléti társadalom juttatásairól. Kevésbé látványosan: megszűnik az állam gazdasági szerepe. Eddig sem volt nagy, - bár a Keynes-i rendszer itt-ott még feltámad - a gazdasági potenciál nélküli állam képtelen az intervencióra. Vagyis: a minimál-adó befejezi a neoliberalizmus győzelmét. Az van, amit a piac elfogad/diktál. Csak most - a globalizáció rendjében - durvábban: ha egy régió nem kell a globális tőkének, akkor ott nem sok virág terem. És a magas munkanélküli kvóta - bárhol - kormánybuktató feature.
Szóval a németek csökkentik a vállalati adókat. Ugyanakkor épp most határozták el, hogy ha már mélyrepülésben vannak, inkább a jövőre készülnek, vagyis oktatásra, kutatás-fejlesztésre költenek - ami majd öt-nyolc év múlva hoz gyümölcsöt. Kérdem én: miből? Ugyanakkor ezt az adóversenyt - multikat becsalogató versenyt - nem tudják megnyerni. Nagy nehezen leállították a GM terveit, hogy az Opel gyárak egy részét keletre vigyék. De ez csak átmeneti szünet, a következő fordulóban viszik a másikat, Kelettel nem lehet versenyezni. Ott - egy darabig még - minden olcsóbb a globális tőkének.
És akik ott élnek, nem fizetnek rá, hogy alákínálnak a piacnak, hogy odaszívják a tőkét Nyugatról, hogy egyre csökken adóbevételük? Dehogynem. Legfeljebb nem a magas munkanélküliséggel fognak szívni, hanem életminőségben, nemzeti erőforrások pazarlásában. Igaz, nyerni is lehet rajta: tagadhatatlan, hogy a multik beköltözése javít a gazdaság struktúráján, emeli a know-how színvonalát, életszínvonalat. Mindennek áráról majd később készül elszámolás.