Engedély nélküli génpiszkált élelmiszert dobtak piacra
A Föld Barátai nemzetközi környezetvédő szervezet európai tagja levelet írt az Európai Bizottságnak, amelyben sürgősen biztosítékot kért arra, hogy engedély nélküli génmódosított kukoricát nem hoztak be Európába. A svájci központú biotechnológiai óriáscég, a Syngenta kedden ugyanis elismerte, hogy véletlenül több száz tonna nem megfelelő fajtájú génmódosított kukoricát adott el az amerikai farmereknek az elmúlt négy évben.
A Syngenta a világ egyik legnagyobb mezőgazdasági biotechnológiával foglalkozó cége. A tévedés aggodalmat kelt az iparág megbízhatóságával kapcsolatban – írja a Nature. A lap szerint a több száz tonna Bt10-es kukorica rovarölő szert tartalmazott. Ezt a kukoricát emberi fogyasztásra sehol a világon nem engedélyezték. A cikk szerint a Syngenta és az Egyesült Államok kormánya már tavaly óta tudott az esetről, és arról egyezkedtek, hogyan hozzák a közvélemény tudomására.
Az Egyesült Államok hatóságai az ügy kipattanását követően azt állították, hogy a szóban forgó kukorica nem veszélyes sem az egészségre, sem a környezetre.
Négy évvel ezelőtt már kipattant egy hasonló botrány, amikor az Egyesült Államokban tévedésből olyan génpiszkált kukoricát hoztak forgalomba, amely feltehetően allergikus tüneteket okozhat. Emiatt számos élelmiszert vissza kellett vonni a boltokból, ami a Nature szerint egymilliárd dolláros kárt okozott az amerikai iparágnak.
Fidrich Róbert, a Föld Barátai hazai tagszervezetének, a Magyar Természetvédők Szövetségének programvezetője szerint a biotechnológia ipar kiszabadult az ellenőrzés alól. „A Syngenta négy éven keresztül képtelen volt észrevenni, hogy engedély nélküli génmódosított vetőmagot ad el a gazdáknak. Hogyan bízhatnak meg bennük a fogyasztók és a gazdák, hogy a jövőben rájuk bízzák az élelmiszertermelést?” – kérdi Fidrich, aki szerint ez nevetségessé teszi az Egyesült Államok génmódosított növényekre vonatkozó szabályozó rendszerét. Elgondolkoztató, hogy az Egyesült Államok kormányzata már hónapok óta tudott ez esetről, és a Syngentával együtt úgy határoztak, hogy a mai napig titokban tartják az ügyet – mondja a programvezető.
A Nature úgy tudja, hogy miután a Syngenta elismerte a balesetet, az USA Környezetvédelmi Ügynöksége, az Élelmezési és Gyógyszerügyi Hivatala valamint az agrártárca a céggel közösen vizsgálták meg, hogy mit kell tenni a hiba kiküszöbölésére, továbbá „mikor és hogyan kell az ügyet a közvélemény tudomására hozni”.
Még a Fehér Ház illetékeseit is bevonták a kényes tárgyalásokba, részben azért, mert az Egyesült Államok és az EU között évek óta feszült vita folyik a génpiszkált élelmiszerek forgalmazásáról, amelyet Brüsszel ellenzett. A vita azon folyik, hogy tudományos szempontból szükséges-e nyilvántartást vezetni a génpiszkált növényi alkotóelemek termeléséről és feldolgozásáról.
A Syngenta nem hajlandó nyilvánosságra hozni, hogy mely országokba jutott el az engedély nélküli kukorica, illetve az abból készült termék. A Magyar Természetvédők Szövetsége Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszterhez fordult, és biztosítékokat kért arra, hogy engedély nélküli génmódosított kukoricát nem hoztak be Magyarországra.
A zöldek most azt követelik a kormánytól, hogy ha bebizonyosodik, hogy bekerült a hazai forgalomba a termék, akkor haladéktalanul vonja ki a forgalomból. A 2000-ben bekövetkezett baleset nyomán génmódosított kukoricát fedeztek fel kukoricából készült chipsben és más termékekben.
A Magyar Természetvédők Szövetsége azt szeretné megtudni, hogy a hazai ellenőrző hatóságok rendelkeznek-e olyan módszerrel, amellyel ki tudják mutatni a szóban forgó kukorica jelenlétét a hazai élelmiszerekben.