Titánok alkonya
Az olvasó készüljön fel a sokkra! Lehet, hogy Barry Bonds kihagyja az idei szezont, sőt még az is, hogy végleg visszavonul. A sport iránt átlagosan érdeklődő magyar olvasóban persze joggal merül fel a kérdés, hogy ki az a Barry Bonds. Legyen elég annyi, hogy Amerikában aligha van bárki, aki elmúlt kétéves, és ne tudná, kiről van szó. Bonds a baseball Beckhamje, a kor legnagyobb csillaga, egyike a sporttörténet óriásainak. Egy apróság azonban beárnyékolja az összképet: Bonds alighanem a szteroidoktól nőtt ekkorára. Izomzatilag és statisztikailag is.
A San Francisco Giants negyvenéves játékosa eddig 703 "hazafutást", azaz stadionból kiütött labdát tudhat magáénak. A baseball leglátványosabb momentuma tekintetében ez minden idők harmadik legjobb teljesítménye, csupán tizenegy hiányzik a legendás Babe Ruth (714) és ötvenkettő az abszolút csúcstartó Hank Aaron (755) utoléréséhez. Bonds 2001-ben 73-at (ez abszolút rekord), tavaly 45-öt ért el, így biztosra vehető volt, hogy az idén, de legkésőbb jövőre átveszi a vezetést. John Lennon annak idején azzal kavart botrányt, hogy azt mondta, a Beatles népszerűbb Jézusnál. Ezt nem olyan régen még a balkezes fenomén is elmondhatta magáról: a világnak azon a részén, ahol a baseball több mint sport, szinte már vallás, ő volt az Isten.
Októberben, nem sokkal a szezon vége után a San Francisco Chronicle megírta, hogy Bonds személyes trénere és gyermekkori barátja, Greg Anderson 2003-ban, egy titokban készült hangfelvételen elismerte: a sztár teljesítménynövelő szereket fogyasztott. Victor Conte, a San Francisco-i BELCO laboratórium vizsgálat alatt álló vezetője decemberben azt nyilatkozta, olyan szteroidokat adott Andersonnak, amelyeket nem mutattak ki a doppingellenőrzések. Nem mintha ilyenek lettek volna, mivel a profi baseball egészen januárig ellenállt a rendszeres tesztek bevezetésére irányuló minden követelésnek, és akkor is csak egy nevetségesen puha szabályt fogadott el: ahhoz, hogy egy játékost a teljes szezontól eltiltsanak, az illetőnek olyan gyengeelméjűnek kell lennie, hogy ötször is lebukjon.
Télen mindkét térdét meg kellett operálni, ám a baj nem jár egyedül, mert egy volt barátnő közben elkotyogta, hogy a sztár adóügyeivel sincs minden rendben. Bevallásaiban elfelejtett ugyanis feltüntetni néhány eladott baseballritkaságot. Al Capone óta tudni lehet, hogy Amerikában nem árt, ha a bajban lévő delikvensnek rendben vannak az adóügyei. A sajtó először csak arra figyelt fel, hogy a kongresszus a múlt héten a baseballról rendezett meghallgatására éppen a legérdekesebb tanút nem idézték be. Mostanra megvan a válasz arra is, miért: a szövetségi hatóságok nem a büntetőjogilag értelmezhetetlen dopping, hanem az adócsalás után érdeklődnek.
Mindezek után Bonds kedden két mankón bicegve jelent meg a Giants edzőtáborában, és a sajtót vádolta meg azzal, hogy mindent le akar rombolni, ami szép és jó. A riportereknek azt mondta, belefáradt a gáncsoskodásba, és különben is: "Azt akartátok, hogy ugorjak le a hídról, most végre leugrottam. Elértétek, amit akartatok, keressetek valaki mást, én befejeztem."
Az újságírók, persze, nem érik be ennyivel. Arra is kíváncsiak lennének, pontosan mikor kezdett doppingolni, mit szedett, és egyáltalán, hogyan képzelte, hogy nem bukik le, amikor szemlátomást kétszer akkora izmai vannak, mint egy normális embernek. Azonkívül érvényesek-e a doppingszerrel elért rekordok, és nem kellene-e a jövőben két külön baseball-ligát indítani? Egyet az embereknek, egyet meg a szteroidokon felhizlalt titánoknak.