Lelassult az ügynökvita
Három törvényjavaslat, többtucatnyi módosító indítvány, s mindez egy tizenöt éve napirenden lévő ügyben. Nem csoda, hogy az ügynökvita már a képviselőket sem hozza lázba. Tegnap a parlamentben még az előterjesztők is összekeverték a napirendeket. Az Országgyűlés a Fidesznek a pártállami iratok kutathatóságát és a máig titkos anyagok felülvizsgálatát célzó javaslatával kezdte a munkát. A három felszólaló közül ketten - Gusztos Péter (SZDSZ) és Répássy Róbert (Fidesz) - Pozsgay Imre múltjával foglalkoztak, a harmadik, a fideszes Kékkői Zoltán pedig a máig "szinte érintetlen pártállami diktatúrával". Kékkői beszédében az állambiztonsági ügynökök "megzsarolt mellékszereplőkként" bukkantak fel, akik mellett a diktatúra prominenseit is meg kellene nevezni, és kizárni a közéletből. Ezt a témát csak a következő napirendben tárgyalták, de ez Kékkőit nem zavarta, sőt Répássy Róbertet sem, aki inkább Gusztost teremtette le, amiért Pozsgay kapcsán (része-e a Nemzeti Konzultációs Testület a közéletnek?) a közéletből való kizárással hozakodik elő, holott arról a következő napirendi pontban tárgyalnak. Répássy közölte: csak a közhatalom gyakorlásából zárnák ki a megrendelőket, a közéletből nem.
Az MSZP csomagjáról is hasonló szellemben vitáztak. Mécs Imre (SZDSZ) kifogásolta, hogy a bizottságokban az MSZP is leszavazta számos módosító javaslatukat, azt is, amellyel a civileket hoznák többségbe az iratokat felülvizsgáló, s eredetileg fele-fele arányban kormányzati és szakmai jelöltekből álló testületben. Répássy megdöbbentőnek nevezte, hogy a jelentések megrendelőinek azonosítását célzó indítványukat leszavazták. Burány Sándor (MSZP) sikertelenül igyekezett megnyugtatni az ellenzékieket: ha a jelentésekben van utalás a megrendelőre, akkor az is nyilvánosságra kerül.
A pártok azért tettek lépéseket a kompromisszum felé is. Az MSZP felajánlotta: az SZDSZ kívánalmainak megfelelően leplezzék le a rendszerváltás után a titkosszolgálatoknál tovább szolgáló egykori állambiztonságiakat. Csakhogy ezt 10-20 éves védelmi időhöz kötnék, amivel sikerült megosztaniuk az SZDSZ-t. A szocialisták, akiknek az alkotmány kiegészítéséhez az ellenzék szavazataira is szükségük lesz, a Fidesz felé is próbáltak gesztust gyakorolni a jelentések megrendelőinek azonosítása és a titkos pártállami iratok feltárása dolgában.