Megnyílt az Arab Liga csúcsértekezlete
Az Európai Uniónak és az arab világnak közösen kell elfogadnia ugyanazokat a kihívásokat: újraéleszteni a közel-keleti békefolyamat iránti reményt, segíteni Iraknak, hogy elfoglalja az őt megillető helyet a nemzetek közösségében és elősegíteni egy független Libanon felépítését - hangozatta Javier Solana az Arab Liga kedden megnyílt csúcsértekezletén.
Az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője a liga algériai kétnapos csúcstalálkozójának megnyitóján szólalt fel; a csúcson elsősorban az Izraelnek felkínálandó béke feltételeiről és a liga szervezeti reformjáról tanácskozik a 22 tagországból megjelent 13 államfő és a többi ország más vezetője. A közel-keleti békéről szólva Solana úgy vélte, hogy az EU és az arab világ négy dolgot tehetne meg közösen: politikai támogatást nyújthatna az új palesztin vezetésnek, a béke irányába tett lépéssé változtathatja a Gázai övezetből való (izraeli) kivonulást, harcolhat a mindkét oldalon meglévő szélsőségek ellen, valamint állandóan emlékeztethet arra, hogy a tartós béke alapelvei változatlanok.
Solana ez utóbbiak között megemlítette Izrael és az arab világ viszonyának rendezését is, amelynek a megszállt területekről való teljes (izraeli) kivonuláson kell alapulnia. Úgy vélte, hogy a szaúdi javaslatra az Arab Liga bejrúti csúcsértekezletén elfogadott békekezdeményezés nem változott, s ma még inkább megállja helyét, mint 2002-ben (előterjesztése idején). A javaslat átfogó békét kínál Izraelnek az arab világgal, ha visszavonul 1967-es határai mögé. A zsidó állam ezt elutasítja; legutóbb hétfőn vetette el, mondván hogy nem tárgyalási alap és az arab országoknak előfeltételek nélkül kellene megkezdeniük a tárgyalásokat.
Irak kapcsán Solana úgy vélekedett, hogy közösen kell munkálkodni egy regionális kollektív biztonsági rendszer tervén és folytatni a nemzetközi konferencia előkészületeit, amelyet George Bush amerikai elnök és az unió vezetői támogatásukról biztosítottak Bush brüsszeli látogatása alkalmával.
José Luis Zapatero spanyol kormányfő az algériai csúcsértekezlet megnyitóján a civilizációk közötti szövetség kialakítását célzó - tavaly szeptemberben az ENSZ-ben már felvetett - kezdeményezését ismertette. A szövetség célja a terrorizmus elleni közös küzdelem és annak elkerülése lenne, hogy a Nyugat és a Kelet viszonyában törés álljon be. Zapatero kezdeményezése szükségességét "az igazságosabb nemzetközi rend megerősítése" felé történő előrelépéssel indokolta. A spanyol kormányfő javasolta, hogy az ENSZ égisze alatt, az arab országok segítségével hozzanak létre egy magas szintű csoportot, amely javaslatokat dolgozna ki a kezdeményezés keretében.
Abdel-Azíz Buteflika algériai államfő úgy vélekedett, hogy az arab világnak "stratégiai választási lehetőséget" kínál a békekötés Izraellel, aminek a területet békéért elven kell alapulnia. Emlékeztetett arra, hogy a bejrúti kezdeményezés is azon az elven alapult, hogy Izrael visszavonul 1967-es határai mögé, cserébe átfogó békét kínálnak neki. Buteflika kitért arra is, hogy az arab világbeli reformok függenek a független palesztin állam megalakításától és attól, hogy Szíria és Libanon visszakapja az izraeli megszállás alatt lévő területeit. Buteflika nyílt párbeszédre hívott fel Irak és a többi arab ország között. Amr Musza, az Arab Liga főtitkára előzőleg élesen bírálta Izraelt, amiért a zsidó állam folytatja a telepek bővítését a megszállt palesztin területeken.
Buteflika beszéde után VI. Mohamed marokkói király és Moammer el-Kadhafi líbiai vezető kivonult a teremből, noha a megnyitó még javában tartott. Egyelőre nem tudni, hogy a két államfő Algírból is elutazott-e.
Az Arab Liga csúcsértekezletének megnyitója kedden délután véget ért, a tanácskozás este zárt ajtók mögött folytatódik. A megbeszéléseken a múlt vasárnap befejeződött külügyminiszteri előkészítőn elhangzottakból ítélve nem kívánnak foglalkozni Szíria libanoni jelenlétével és annak megszüntetésével. Létre akarnak viszont hozni az arab országok képviselőiből álló, a ligától független arab parlamentet, valamint át akarják alakítani a liga szavazási rendszerét.
(MTI)