Bobby Fischert megmentheti Izland

Izland állampolgárságot adott Bobby Fischernek, a volt amerikai sakkvilágbajnoknak, akit tavaly nyár óta Japánban őrizetben tartanak és az a veszély fenyegeti, hogy kiadják az Egyesült Államoknak.

A The New York Times keddi számának beszámolója szerint az izlandi állampolgársággal a japán hatóságok szabadon bocsáthatják Fischert. A lap úgy tudja, hogy izlandi küldöttség utazik érte Tokióba. Fischer ellen az Egyesült Államokban bírósági eljárás van folyamatban, mivel 1992-ben megsértette az akkori Jugoszlávia ellen elrendelt gazdasági szankciókat azzal, hogy 3,3 millió dollárt fogadott el egy sakkmérkőzésért.

Az izlandi parlament hétfőn hagyta jóvá az állampolgárságot megítélő törvényt. Az izlandiak szerint Fischer ezt az 1972-ben Reykjavikban aratott világra szóló győzelmével érdemelte ki, amikor letaszította a "trónról" a szovjet Borisz Szpasszkijt. Párharcukban a hidegháborús szembenállásának a jelképes összecsapását látták, amelyben a Nyugat, a demokrácia  felülkerekedett a Keleten, a kommunizmuson.

Fischer a "mai izlandi saga, a legújabb kori  izlandi történelem része" - idézte a lap Einar Einarssont, a sakkozó kiszabadítása érdekében alakult bizottság elnökét. Izlandi sakkozók új generációjának adott ösztönzést reykjaviki diadalával. Fischer személyében több mint száz év elteltével lett ismét amerikai a sakkvilágbajnok. Néhány év múlva azonban elvesztette a címet, mivel azt nem volt hajlandó megvédeni a szintén szovjet Anatolij Karpovval szemben.

Fischer az 1992-ben, a Szpasszkij elleni jugoszláviai visszavágóval került ismét reflektorfénybe. Megint legyőzte régi ellenfelét, de a 3,3 millió dolláros díjat elfogadva megsértette a Slobodan Milosevic elnök nevével fémjelzett kormányzat ellen bevezetett amerikai és ENSZ-szankciókat.  Az Egyesült Államok eljárást indított ellene és ha bűnösnek találják, akár 10 évi börtönre is ítélhetik. A hatóságok az adótörvények megsértése címén is vádat emelhetnek ellene.

A 62 éves Bobby Fischer a jugoszláviai mérkőzés óta nem tért vissza az Egyesült Államokba és eltűnt a szem elől. Budapesten élt egy ideig, de a Fülöp-szigeteken és Svájcban  is felbukkant, és időnként a sajtónak nyilatkozva  heves kirohanásokat intézett hazája ellen. A mizantróp hírébe került sakkozó vándorlásainak legutóbbi fejezete tavaly júliusban kezdődött, amikor érvénytelen útlevéllel megpróbál felszállni egy Manilába induló utasszállító fedélzetére és a japán hatóságok őrizetbe vették. Fischer az amerikai kiadatási kérelmet politikai indíttatásúnak nevezte, bejelentette, hogy lemond amerikai állampolgárságáról, német állampolgár akar lenni, majd engedélyt kért a hatóságoktól, hogy feleségül vehesse a japán sakkszövetség elnökének a lányát.

Izland már korábban tartózkodási engedélyt adott Fischernek, ami azonban nem volt elegendő a japán hatóságok számára. Washingtonban a külügyminisztérium nem kommentálta az althing - izlandi parlament - döntését, egy szóvivő azonban megjegyezte, hogy az amerikai állampolgárságról való lemondás nem mentesít a   büntetőeljárás alól az Egyesült Államokban.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.