Az illegális bevándorlók száma 8,4 millióról 10,3 millióra nőtt 2000 és 2004 között az Egyesült Államokban, és az újonnan érkezők többsége mexikói - állapította meg a Pew Hispanic Center kutatóintézet.
USA: tízmillió felett az illegális bevándorlók száma
Az illegális bevándorlók 485 ezer fővel, azaz 23 százalékkal voltak többen 2004 márciusában, mint négy év korábban. A gyarapodás azóta is folyamatos, és a jogellenesen az Egyesült Államokban tartózkodó külföldiek száma már 11 millió körül járhat.
A mexikóiak vannak a legtöbben, 5,9 millióan - tavaly márciusában az illegális bevándorlók 57 százalékát tették ki, 2,5 millióan Latin-Amerika többi országából érkeztek, az ő részarányuk 24 százalék.
Az Egyesült Államok népességéből összesen 37,5 millió ember született külföldön, függetlenül attól, hogy legális vagy illegális bevándorló. A mexikóiak ebben kategóriában is a legnagyobb aránnyal, 32 százalékkal képviseltetik magukat - szám szerint 11 millióan vannak.
A legtöbb illegális bevándorló az amerikai-mexikói határon kel át. A "lyukacsos" határ amiatt a lehetőség miatt is fejfájást okoz Washingtonban, hogy a terroristák megpróbálhatnak dél felől beszivárogni az országba. Mindez fontos téma lesz szerdán, amikor George Bush amerikai elnök a texasi Waco város egyetemén, majd crawfordi birtokán vendégül látja Vincente Fox mexikói elnököt és Paul Martin kanadai kormányfőt, akikkel külön-külön is megbeszélést folytat majd. Szó lesz Bush elnöknek arról a tervéről is, hogy vendégmunkás-programmal rendeznék az illegális bevándorlók jogi státusát. A mexikói elnök által támogatott elképzelés már 2001-ben felmerült, de a szeptember 11-i terrortámadások után lekerült a napirendről.
(forrás: MTI)