HRW-Csecsenföld: emberiesség elleni bűnökkel vádolja Moszkvát

Emberiesség elleni bűncselekménnyel vádolta Moszkvát a csecsenföldi felkelés elfojtása kapcsán a Human Rights Watch (HRW) független nemzetközi szervezet, egyben lelkiismeretlenséget vetve az Európai Unió szemére, amiért húzódozik az orosz és oroszbarát csecsen fegyveres erők túlkapásainak bírálatától.

Az amerikai bázisú emberjogvédő szervezet hétfőn közzétett jelentésében azt állítja, hogy tavaly 43 személy tűnt el Csecsenföldön, javarészt Kreml-barát csecsen milicisták akciói nyomán, egyúttal, orosz emberjogvédőkre hivatkozva, 3-5 ezerre becsülte azoknak a számát, akik 1999 óta tartó második csecsen háború alatt tűntek el.

Az orosz főügyészség a múlt év végén azt közölte, hogy 2437 személyt raboltak el a csecsenföldi terrorellenes hadművelet 1999-es kezdete óta, s közülük 347-et a rendfenntartó szervek később elengedtek.

Mindamellett a HRW szerint a civilek nem hivatalos őrizetbe vétele az állami szervek által olyan méreteket öltött és annyira módszeressé vált Csecsenföldön, hogy immár elérte az emberiesség elleni bűncselekmény szintjét.

Az orosz kormány tisztában van a problémával, de nem szándékozik bíróság elé állítani a vétkeseket, ami állandósítja a túlkapások spirálját - mondta a HRW európai és közép-ázsiai igazgatója, bírálva az EU-t, amiért most mellőzte Csecsenföldre vonatkozó határozattervezet előterjesztését az ENSZ Emberjogi Bizottságában, szemben az elmúlt évekkel.

Lelkiismeretlenség szemet hunyni, amikor emberiesség elleni bűncselekmények történnek - hangsúlyozta Rachel Denber.

Jacques Chirac francia elnök, Gerhard Schröder német kancellár és José Luis Rodríguez Zapatero spanyol miniszterelnök átsiklott a csecsen konfliktuson, pénteken Franciaországban, Vlagyimir Putyin orosz elnökkel találkozva. Chirac és Schröder óvakodik Putyin elszigetelésétől, szemben a bátrabb George Bush amerikai elnökkel, aki a múlt hónapban Európába átrándulva nyíltan bírálta az orosz demokráciadeficiteket.

Az EU szeretné aláírni négy EU-orosz együttműködési terület (gazdaság, külső és belső biztonság, művelődés) kiépítésének útitervét a május 10-én esedékes moszkvai csúcson, rendezve a vitákat olyan ügyekben, mint a vízumkönnyítések, az illegális bevándorlók visszafogadása vagy az európai légitársaságoktól Szibéria átrepüléséért szedett díjak.

A HRW-jelentés közzététele egybeesett az Európa Tanács parlamenti közgyűlésének égisze alatt Strasbourgban szervezett "csecsen kerekasztallal", amelyre a felkelők képviselőit nem hívták meg. Igaz, a szervezők reménykedtek, hogy az esetleges második fordulón már Ahmed Zakajev brit menedékjogot élvező szeparatista megbízott is részt vehet.

A részvétel feltétele volt az Orosz Föderáció területi integritásának elismerése és a terrorizmus eszközéről való lemondás - mondta a szervező Andreas Gross, az ET-közgyűlés jelentéstevője, aki azonban úgy vélte, hogy Aszlan Maszhadov csecsen szeparatista elnök kész volt puhítani álláspontját.

Gross súlyos politikai hibának minősítette Maszhadov megölését, ami a héják kezére játszott mindkét oldalon. Maszhadovot azok az erők ölték meg, amelyek nem látnak alternatívát a háborúra - vélte az ET portáljára (coe.int) feltett interjújában.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.