Nem kérnek "Frankensteinből"

Frits Bolkestein volt EU-biztos vámpírként, "Frankensteinként" ábrázolt, rács mögé rajzolt figurájával, s általában a szociális vívmányok csorbítása elleni jelszavakkal, transzparensekkel vonultak fel mintegy 65 ezren szombaton Brüsszelben, az EU szolgáltatási irányelv kapcsán. Az e heti, kedd-szerdai uniós gazdasági csúcs elé időzített megmozduláson a 76 tagszervezetet tömörítő európai szakszervezeti szövetség képviseltette magát a legnagyobb számban.

Főleg német, francia, holland és belga aktivistákkal lehetett találkozni a brüsszeli Déli pályaudvartól az Északiig hömpölygő tömegben, de román baloldaliakkal, a lengyel Szolidaritás küldötteivel is. Jelen voltak olyan EU- és globalizációkritikus mozgalmak is.

A Bolkestein-irányelv a "származási ország" elve alapján szabadítaná fel a szolgáltatások piacát a huszonötökben. Ez azt jelenti: a szolgáltató cég más tagállamban is olyan jogszabályokat követve működhetne, amelyek abban a tagországban érvényesek, ahol bejegyezték. Jelenleg azonban a három fő uniós intézmény között vergődik a szöveg: az Európai Parlamentben is ellenállásba ütközött, miként a tagállamközi tanácsban is. Utóbbiban főleg Német- és Franciaország hivatkozik - az új EU-tagok és hozzáértők szerint alaptalanul - a szociális dömpingre. Attól félnek: a keleti szolgáltatók olcsóbb áraikkal, dolgozóikkal, lazább környezet- és fogyasztóvédelmi előírásokat szem előtt tartva kárt okoznak.

Megfigyelők ugyanakkor hozzáteszik: Franciaországban például az Európa-politikának egyetlen fő szempontja van a május 29-i népszavazásig. Sikerre kell vinni az EU-alkotmányt, s ez időnként - a nemmel szavazók táborát csökkentendő - populista szólamokat is megér.

Az Európai Bizottság elnöke ugyanakkor a múlt héten nyíltan állt ki az EU új tagjai - köztük Magyarország - érdekeiért abban a beszédben, amelyet az üzleti szféra képviselőit tömörítő ún. lisszaboni tanács előtt mondott el. José Manuel Barroso kifejtette: "vannak, akik úgy vélik: az EB feladata a tizenötök megvédése az új tízektől, de nem az. Hanem az, hogy Európa általános érdekét mozdítsa elő." - Át kell állítani az agyakban a csipeket - mondta. Barroso megvédte a "származási ország elvét" is, s szerinte az új irányelv 600 ezer munkahelyet teremthet az EU-ban, s 7,2%-kal csökkentheti az árakat az ún. szabályozott szakmákban.

Az irányelv beterjesztőjéről, Frits Bolkesteinről, a Prodi-bizottság (1999-2004) belső piaci biztosáról kapta a nevét. A most 72 éves holland politikus az a liberális, akit Amerikában konzervatívnak neveznének: hazájában is radikálisan piacbarát platformon politizálva avanzsált a jobboldali liberális VVD párt egyik vezető posztjára. Biztosi tisztsége előtt a Liberális Internacionálé elnöke volt. Meggyőződése, hogy az EU egységes belső piacának kialakítását nehézkes, anakronisztikus tagállami politizálás akadályozza. A német baloldalra különösen neheztelt: biztostársát, Günter Verheugent egy-szer "Berlin brüsszeli pudlijának" nevezte. (Sz. L. L.)

Az új tagok más szemüveggel nézik

Egy magyar fodrász - mint egyéni vállalkozó - már eddig is üzletet nyithatott mondjuk Párizsban. Mégpedig a magyar EU-csatlakozás előtt, mert a lehetőséget már a társulási szerződés biztosította. Ha azonban alkalmazottat vesz fel, legalább a francia minimálbért meg kell egyelőre neki fizetnie, nem beszélve annak társadalombiztosítási vonzatáról. Ha a Bolke-stein-irányelv ma életbe léphetne, már a magyar minibálbért adhatná neki. Az új EU-tagok vállalkozóinak tehát nagyobb mozgásteret adna, ha a szolgáltatási szektort liberalizálnák. Nem is annyira a fodrászoknál, hanem például az építőiparban: ott, ahol több munkaerőt alkalmaznak, s kisebb a hozzáadott érték.

Európai baloldal ide vagy oda, Kelet-Közép-Európában a baloldali kormányok is nehezményezik ezért a Bolkestein-irányelv visszaszorítását. - Eleget nyertetek nálunk a felszabadított piacokkal, a nagy bevásárlóközpontjaitokkal, a munkaerőstoppal, engedjetek végre bennünket is érvényesülni! - üzenik nyugatra. Külön sérelmezik, hogy Párizs, Berlin nagyobb problémának tartja a lengyel, a magyar vállalkozót, mint a kínai, az indiai szívóhatást. Hivatkoznak arra: még a Bolkestein-irányelv is tartalmaz védőklauzulát az ún. szociális dömping ellen, bizonyos szolgáltatókra (közművek, egészségügy, oktatás stb.) pedig egyáltalán nem terjed ki. Noha az unió egyik alapszabadságáról - a szolgáltatások szabad áramlásáról - van szó, Gottfried Péter Európa-ügyi államtitkár azt mondta a Népszabadság kérdésére: nincs napirenden, hogy az új tagállamok közösségi-jogi síkra tereljék a vitát. Politikai megegyezés kell.

Ciprusi tüntetõk a "Bolkenstein"-irányelv ellen demonstrálnak Brüsszel belvárosában
Ciprusi tüntetõk a "Bolkenstein"-irányelv ellen demonstrálnak Brüsszel belvárosában
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.