Történelmi csomagolás: Izrael átadta Jerikót

Hivatalosan is palesztin kézbe került szerdán a ciszjordániai Jerikó biztonsági ellenőrzése.

Az izraeli hadsereg tegnap megkezdte katonái kivonását. Jerikó az első ciszjordániai város, melyet a február 8-án Sarm-es-sejkben elért izraeli-palesztin megállapodás keretében átadnak az izraeli erők. Jerikó palesztin ellenőrzés alá kerülése megerősítheti Mahmud Abbasz palesztin elnököt, akinek ez jó tárgyalási pozíciót adhat a szélsőséges szervezetekkel szemben. Abbasz kedden Egyiptomban kezdett tárgyalást 13 palesztin frakcióval az Ariel Saron izraeli miniszterelnökkel kötött tűzszünet elfogadásáról vagy elutasításáról.

"Ettől a perctől kezdve visszaszereztük Jerikó és környéke feletti ellenőrzést" - mondta a palesztin biztonsági erők tábornoka, Ahmed Eid miután rövid ünnepség keretében kezet fogott izraeli kollégájával. Pedig az utolsó pillanatban majdnem elmaradt az átadás - jelentette a Reuters. A palesztinok formális aktussal szerették volna megerősíteni az átadást az ünnepélyes kézfogás előtt, de az izraeli illetékesek elfelejtették elhozni a papírokat. Izrael egyszerűen egy kézfogással szentesítette volna a kivonulást. Az átadás után a palesztin rendőröknek felügyelniük kell a szélsőségesek tevékenységét, Izrael cserébe abbahagyja a letartóztatásokra, és szabad mozgást biztosít a környék negyvenezer palesztin lakójának. Az izraeliek fogják továbbra is felügyelni a közeli Jordán-völgyben futó, főleg izraeliek által használt autóutat. A város körüli maradék két izraeli ellenőrző pont előreláthatólag még további egy hónapig a helyén marad - írta az MTI.

A palesztinok a győzelem V jelét mutogatva ünnepelték, ahogy a daruk izraeli teherautókra pakolták fel az úttorlaszokat alkotó betontömböket. Többen nehezményezték, hogy Izrael továbbra is megtiltja állampolgárainak, hogy a város kaszinójába látogassanak, amelynek bevétele a kilencvenes években a város megélhetését jelentette.

A palesztin felkelés több mint négy éve alatt viszonylag nyugodtnak számított Jerikó. A kivonulást többször elhalasztották, mert a felek nem tudtak megállapodni a részletekben: elsősorban a városba vezető utakon elhelyezett izraeli úttorlaszok számában.

Jerikó főpróbaként is szolgált. Ez az első abból az öt ciszjordániai városból, melynek felügyelete a sarm-es-sejki megállapodás értelmében átkerül a palesztin rendfenntartó szervekhez. Ezután Tul-Karem, Kalkilija, Betlehem és Ramallah - a Palesztin Nemzeti Hatóság székhelye következik.

Abbasz eközben a héten Kairóban találkozik a szélsőséges szervezetek képviselőivel, hogy rávegye őket formális tűzszünet bejelentésére. A palesztin felkelés lezárását és az "útiterv" újraindítását célzó sarm-es-sejki megállapodás előtt elért hallgatólagos tűzszünet valódivá nyilvánítását attól teszik függővé a szélsőségesek, hogy Izrael mit ajánl fel nekik. A Hamasz és az Iszlám Dzsihád pontos menetrendet vár az izraeliektől a csapatkivonás, illetve a palesztin foglyok kiengedésének ütemére vonatkozóan. Az izraeli vezetés erre egyelőre nem hajlandó.

Egy izraeli katona feltekeri a nemzeti lobogót, mielõtt elhagyják az egyik jerikói ellenõrzõ pontot
Egy izraeli katona feltekeri a nemzeti lobogót, mielõtt elhagyják az egyik jerikói ellenõrzõ pontot
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.