A magyar állam megmentett magának hárommilliárdot

Jogerős ítéletében elutasította az osztrák BCL Trading mintegy hárommilliárd forintra rúgó, a magyar állam ellen benyújtott keresetét tegnap a Fővárosi Ítélőtábla, amely megváltoztatta az elsőfokú döntést.

A BCL-ügy az egykori Postabank 1998-as "államosításáig" nyúlik vissza, amikor az állam úgy csökkentett, majd növelt tőkét az akkor már igencsak megroggyant helyzetű hitelintézetben, hogy a kistulajdonosok addig 10 ezer forintos részvényeinek névértékét 5 forintra szálította le, és ezen az áron tett felvásárlási ajánlatot nekik. Ezt a számos nagy, illetve a több száz kistulajdonos sérelmesnek tartotta. A hat éve tartó perek során számos jogerős, nagyrészt a kistulajdonosoknak kedvező ítélet született a különböző bíróságokon.

Tegnap az összességében legnagyobb perértékű és egyben a legnagyobb számú (mintegy 150) felperest felvonultató Postabank-kisrészvényesi perben született jogerős döntés. A Fővárosi Ítélőtábla Bánki Horváth Mária vezette tanácsának ítélete - melynek több mint egy órán át tartó kihirdetését az érdekeltek, köztük a 86 éves, egyik ügyfele képviseletében nézőként megjelenő Bárándy György ügyvéd állva hallgatták végig - túlnyomórészt a felpereseknek kedvezett: annak a felperesnek ugyanis, aki mindmáig minden részvényesi kötelezettségének eleget tett, mostantól az államtól az eredeti névérték feletti (körülbelül 106 százalékos) vételár jár, amihez ma már nyugodtan hozzászámolható ugyanannyi késedelmi kamat is. E követelések mindegyike ugyanakkor csupán százezres avagy milliós tétel.

Néhány felperes keresetét azonban a bíróság - megváltoztatva az elsőfokú ítéletet - elutasította. Közéjük tartozik a BCL Trading tőkeértéken 1,5 milliárd forintos, az eltelt idő kamatait is hozzászámolva tehát mintegy hárommilliárdos követelése is. A bíróság szerint a fizetés egyik feltétele az, hogy a felperesnek 1998. július 23-a, azaz az állam többségbe kerülése előtt már rendelkeznie kellett a kérdéses részvényekkel. A BCL képviselője azonban legkorábban is csak 1998. július 28-i adásvételre utaló bizonyítékokat mutatott be.

A BCL Trading egyébként felszámolás alatt áll, vezetője, Barak Alon - néhány zavaros gazdasági ügy szereplője - pedig egy ideig Magyarországon kiadatási őrizetben volt. Hidasi Gábor, a BCL Trading ügyvédje a megbízójával való egyeztetés előtt a további lépésekről nem kívánt nyilatkozni. Mégse lenne csoda, ha felülvizsgálati kérelmet nyújtana be a Legfelsőbb Bíróságon: egy ehhez hasonló lépés legalábbis az általa képviselt másik Postabank-részvényes, az osztrák Österreichische Postsparkasse konyhájára tavaly hárommilliárd forintot hozott.

Sas Gábor, az államot képviselő Pénzügyminisztérium jogtanácsosa - nem rejtve véka alá a BCL-lel kapcsolatos döntés feletti örömét - megjegyezte: egyes megítélt fizetési kötelezettségek kapcsán is megvizsgálják a jogorvoslati lehetőségeket.

Sokan úgy vélik: ha az éppen az 1998-as kormányváltás idejére eső Postabank-államosítást jogilag átgondoltabban hajtják végre, akkor meg lehetett volna spórolni az eddig késedelmi kamatként kifizetett milliárdokat. Ám ha akad még néhány "óvatlan" nagyrészvényes, lehet, hogy mégis megérte állami szinten kockáztatni.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.