Újra írt érettségi: van, akinek visszafizetik a vizsgadíjat

Fél évtizede készíti elő az oktatási tárca a kétszintű érettségi bevezetését. A felvételit is helyettesítő matúrával kapcsolatban azonban még mindig sok a kérdés. A Pályakép-oldalakon hétről hétre ezekre próbálunk választ adni.

Nem olcsó mulatság az idei felvételi a korábban érettségizetteknek. Amellett, hogy jelentkezésenként háromezer forint eljárási díjat kellett fizetniük, pénzbe kerül számukra az is, ha egy-egy tárgyból újra érettségizni akarnak. Ha szóbeli és írásbeli is van, akkor hatezer, csak egy vizsgarész esetén négyezer, az informatika és az emelt szintű nyelvi érettségiért pedig tízezer forintot kellett kifizetniük. A jelentkezési laphoz csatolniuk kellett a vizsgadíj befizetését igazoló szelvényt is.

Nem kellett viszont vizsgadíjat fizetni, ha a jelentkező a nyelvi érettségi vizsgáját legalább középfokú, C típusú, államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítványa alapján vagy korábbi megfelelő versenyeredménnyel kívánta teljesíteni, és az eredeti dokumentumok másolatát a jelentkezéskor benyújtotta. (A nyelvvizsga-bizonyítvánnyal az idén lehet utoljára kiváltani az érettségit: emelt szintű jeles osztályzatot és 30 felvételi pontot ér.) Jelentkezni azonban ebben az esetben is kellett, csak nem kell majd megírni ténylegesen a vizsgát.

A felvételi lapok hibái kijavíthatók

A jelentkezési határidő óta eltelt időszakban sokan keresték meg az Országos Felsőoktatási felvételi irodát azzal, hogy összecserélték az A és B lapok csekkjeit, vagy valamelyiket elfelejtették felragasztani, illetve kisebb hibát vétettek a kitöltéskor. Akinek ilyen és hasonló kisebb problémája van, ezzel még nem zárta ki magát a felvételi eljárásból. Amint véget ér a jelentkezési lapok feldolgozása, és az adatokat rögzítették a felvételi rendszerben, mindenkit értesíteni fognak, milyen hiányosságokat, félreértéseket tapasztaltak, és ezek javítására milyen módon van lehetőség.

Ezt követően kezdjük el kiküldeni az úgynevezett regisztrációs leveleket, amelyeknek április 30-ig kell megérkezniük. MARABU RAJZA

Az Oktatási Minisztérium azzal indokolja a régebben érettségizettek fizetési kötelezettségét, hogy a vizsga egy szolgáltatás, amelyet mindenki annyiszor ismételhet, ahányszor akar. A későbbiekben a most érettségiző fiatalok is dönthetnek úgy, hogy javítanak jegyeiken, és újra vizsgáznak. A tárca szerint a diákok próbálkozásait nem volna ildomos az adófizetők pénzéből finanszírozni.

Azoknak azonban, akik a jogszabályi változások miatt kénytelenek újból érettségizni, egy most készülő miniszteri rendelet értelmében utólag viszszafizetik a vizsgadíjat. Azoknak a korábban érettségizett fiataloknak térítik meg tehát a költségeit, akik nem maturáltak annak idején abból a tárgyból, amelyet most felvételi követelményként ír elő az általuk megpályázott felsőoktatási intézmény, valamint azoknak, akik olyan helyre jelentkeztek, ahol az emelt szintű érettségi a felvételi követelmény. Az idén ez csak az úgynevezett bölcsész kettes szakcsoportba tartozó nyelvek - angol, francia, német, olasz, spanyol - esetében előírás. Akik ilyen szakokra jelentkeztek (az előzetes adatok szerint mintegy háromezer fiatalról van szó), azok kénytelenek emelt szintű idegen nyelvi érettségit tenni: nekik utólag visszafizetik a tízezer forintos vizsgadíjat.

A mostani elképzelések szerint (a miniszteri rendeletet még véleményezik a szakmai szervezetek, illetve a többi tárca) az Országos Közoktatási Értékelési és Vizsgaközpont regionális igazgatóságaihoz kell majd az arra jogosultaknak egy kérvényt benyújtaniuk, amelynek elbírálása után visszakapják befizetett pénzüket az érintett fiatalok. Persze, akik a pluszpontok reményében írták meg újra az érettségit, vagy azért, mert javítani akartak korábbi eredményeiken, nem kapják vissza a vizsga árát. Mint ahogyan azok sem, akik jogosultak lennének ugyan a díjvisszatérítésre, de mégsem mentek el a vizsgára, és azok sem kapnak viszsza pénzt, akik megbuktak az újraírt érettségin.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.