Elrettentő jelek a határon túlról?
A december 5-i népszavazás után magyar kormánypárti politikust mindkét országban ért kisebb atrocitás: Kassán Márai Sándor szobrának felavatásakor Szili Katalin házelnököt fütyülték ki - a Magyar Koalíció Pártjának elnöke, Bugár Béla szerint Miskolcról érkeztek polgári körösök ebből a célból.
Egy héttel ezelőtt Kolozsváron pedig Eörsi Mátyás SZDSZ-es politikus előadását hiúsították meg erdélyi fiatalok a Sapientia tudományegyetemen. Gyurcsány Ferenc nem megy a határon túlra március 15-én, de hivatalosan a kormányfő nem is tervezett ilyen látogatást.
Az Eörsi Mátyást ért inzultus után nem kizárt, hogy lesznek olyanok, akik Erdélyben a március 15-i ünnepségeket használják fel, hogy kifejezzék a múlt decemberi népszavazással kapcsolatos elégedetlenségüket. Az SZDSZ-es politikus kolozsvári "lehazaárulózása" bizonyos szempontból "elrettentő hatással" is lehetett. A budapesti kormány legmagasabb szintű képviselője a határon túli megemlékezéseken Bálint-Pataki József, a Határon Túli Magyarok Hivatalának elnöke lesz, aki a Vajdaságba látogat el. Bálint-Pataki szerint méltatlan lenne március 15-e szelleméhez, ha az ünnepségen a magyarországi politikusokat elutasítóan fogadnák. - Forrófejűek mindenütt vannak, de bízom abban, hogy az ünnepre nem nehezednek rá a Magyarországról exportált pártkonfliktusok - tette hozzá az elnök.
Az erdélyi magyarság soraiban mindenesetre érezhető csalódottság és feszültség. A turisztikai szezon kezdetén az erdélyi vállalkozók attól tartanak, hogy ez elriaszthatja a magyarországi vendégeket. A karácsonyi-szilveszteri ünnepek alkalmával ugyanis jelentős veszteséget okozott, hogy egyes erdélyi körök által szított tiltakozások nyomán a magyarországi vendégek a lefoglalt helyek csaknem felét visszamondták - írta kolozsvári tudósítónk.
Az idei március 15-i ünnepség Erdély-szerte az "Együtt szabadon!" jelszó égisze alatt zajlik. A központi rendezvényre ezúttal Marosvásárhelyen kerül sor, s az ünnepséget a Duna Televízió élőben közvetíti.
Marosvásárhelyen március 15-én a székely vértanúk emlékművénél kerül sor a központi erdélyi ünnepségre, amelyen Markó Béla szövetségi elnök, a román kormány miniszterelnök-helyettese is részt vesz. Az RMDSZ Magyarországról külön senkit nem hívott meg, de elképzelhető, hogy egyes településeken anyaországi vendégek is jelen lesznek.
Az ünnep alkalmával az erdélyi magyarsághoz mind a magyar, mind pedig a román kormányfő üzenetet intéz.
Mint pozsonyi tudósítónk jelentette, Szlovákiában keddig több mint kétszáz, magyarok lakta településen koszorúzzák meg a magyar forradalom és szabadságharc helyi emlékhelyeit. - Magyarként és európai polgárként ünnepelünk. Egymás mellett emlékezik baloldali, konzervatív, liberális érzelmű, vallásos és ateista - nyilatkozta lapunknak Tóth Lajos, a galántai magyar tannyelvű magán gimnázium tulajdonosa, akit a rendszerváltás előtt a csehszlovákiai kommunista titkosrendőrség éppen a márciusi koszorúzások és megemlékezések miatt többször zaklatott.
Pozsonyban, a Medikus kertben álló Petőfi szobornál kedden Csáky Pál miniszterelnök-helyettes mond beszédet. Magyarországi vendéget Rozsnyón várnak, ahol a helyi Kossuth-szobrot Várady Lajos, a Határon Túli Magyarok Hivatalának (HTMH) alelnöke koszorúzza meg. A Pozsonyhoz közeli Szencen pedig Győrffy Csaba, hazánk pozsonyi nagykövete vesz részt az ottani ünnepségeken.