A gazdák csak a miniszterelnökkel tárgyalnak tovább
Székely elmondta: a döntést azért hozták, mert az agrárminiszter felfüggesztette a tárgyalásokat és úgy vélik, hogy a továbbiakban nem kompetens az ügyben. Emellett semmiféle választ nem kaptak felvetéseikre a megadott határidőig - azaz pénteken délelőtt tíz óráig - a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumból.
A gazdák mindaddig folytatják demonstrációjukat, amíg eredményt érnek el. Ez azt jelenti, hogy újabb félpályás útlezárások lesznek az országban és az ország egyre több részéből indulnak újabb traktorkonvojok Budapestre.
Székely Gábor tájékoztatása szerint a gazdák azt szeretnék elérni, hogy a nemzeti támogatásokra legyen garantált pénz a költségvetésben és azt fizessék is ki nekik. Ez a követelés összesen körülbelül 15 milliárd forintos terhet jelentene a büdzsének.
A pénteken este külföldről hazaérkező kormányfőnek annyi "kifutási időt" adnak a gazdák, hogy követeléseiket megfontolhassa - mondta Jakab István, a Magosz elnöke, mintegy ezer demonstráló gazda előtt, a Felvonulási téri sátorban, pénteken délben. Jakab szerint amíg nincs megállapodás, addig a demonstrációt, az eddigieknél sokkal határozottabban továbbfolytatják. "Felhívjuk a vidéken tartózkodó gazdatársainkat, hogy akik eddig nem tették, erőgépeikkel helyben csatlakozzanak a demonstrációhoz, vagy jöjjenek fel Budapestre, minél többen" - hangsúlyozta Jakab István.
Elmondta, hogy a demonstrációs bizottságban egyhangú volt a döntés arról, hogy már csak a Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel hajlandóak tárgyalni. Kifejtette: arról is döntött a demonstrációs bizottság, hogy semmilyen körülmények között sem állnak el eredeti követeléseiktől, nem adják fel mindaddig, amíg el nem érik követeléseik teljesülését, "a győzelmet, ami a magyar gazdatársadalom továbbélésének záloga".
Gyurcsány a felelősségről
"A politikailag a gazdatüntetők mögött állók felelőssége nem kísérteni a politikai, illetve gazdasági destabilizációt Magyarországon" - jelentette ki Gyurcsány Ferenc kormányfő pénteken a dél-koreai fővárosban. Lehangoló és elkeserítő olvasni, hogy a tüntetést szervező bizottság tagjainak jelentős része a legnagyobb ellenzéki párt gazdatagozatának a tagja - mondta a miniszterelnök.
Gyurcsány Ferenc a háromnapos hivatalos dél-koreai látogatását lezáró sajtótájékoztatón nyilatkozott a gazdatüntetők vezérének arra a pénteken elhangzott nyilatkozatára reagálva.
"A megállapodás politikai szempontok akadályozták meg"
Németh Imre szerint politikai szempontok miatt nem született megállapodás a gazdák és a kormányzat között. "Nehéz két héten vagyunk túl, ami után szakmai megegyezés született, a megállapodás aláírását politikai szempontok akadályozták meg" - fogalmazott a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter pénteken Budapesten azon a sajtótájékoztatón, amelyen az agrártárca nevében értékelte a demonstráló gazdák képviselőivel folytatott tárgyalásokat.
A miniszter aláhúzta: az agrártárca a lehető legnagyobb rugalmasságot tanúsította a tárgyalások során, amit a költségvetési keretek megengedtek. Választ indítványára - amelyet írásba foglalt, ez az a megállapodás-tervezet, amelyet a tárgyalások nyomán a minisztériumban kidolgoztak - pénteken tíz óráig nem kapott a demonstráló gazdák megbízottaitól.
A miniszter jelezte, hogy csupán egyetlen vitás kérdés miatt nem született megegyezés a tárgyaláson, nevezetesen az állatjóléti támogatások finanszírozásának ügyében nem sikerült közös nevezőt találni. Ez ugyanis 10-15 milliárd forintnyi többletforrást igényelt volna az idei költségvetési kereteken felül.
Erre azonban nem volt mandátuma a tárgyalóküldöttséget vezető agrárminiszternek. Ugyanakkor az agrártárca előfinanszírozási javaslatot tett a demonstráló gazdák képviselőinek, nevezetesen, hogy ezt a pénzt a jövő évi költségvetésből teremtené elő az agrártárca. Ezt azonban a demonstráló gazdák megbízottai nem fogadták el. Így a miniszter lezártnak nyilvánította a tárgyalásokat.
A miniszter szerint a tárgyalások két hete alatt 35 ezer gazdálkodóval növekedett azok száma, akiknek kifizették a terület alapú támogatás után járó pénzt, ez összességében 24 milliárd forintot jelentett. (Eddig összesen terület alapú támogatásra 41,224 milliárd forintot fizettek ki.) Emellett 1,2 millió tonna gabona átvételét oldották meg az intervenciós kritériumoknak megfelelően. A raktárkapacitás területe 2,5 millió tonnára emelkedett.
Arra az újságírói kérdésre, hogy a miniszter tájékoztatta-e a kormányfőt, igen volt a válasz és Németh Imre hozzátette: Gyurcsány Ferenc nem örült az aláírás elmaradásának.
Az agrártárca irányítója ugyanakkor jelezte azt, hogy a tárgyalások folytatására - mivel azok szakmai kérdéseket tartalmaznak - egyértelműen ő kapott felhatalmazást. Hivatkozott a miniszterelnök jelzésére, hogy amennyiben politikai megbeszélésekről lenne szó, úgy más volna a helyzet.
(forrás: MTI)