Összesen 37 rendbeli háborús és emberiesség elleni bűncselekményekkel - köztük gyilkosságokkal és nemi erőszakkal - vádolja a hágai Nemzetközi Törvényszék (NT) Ramus Haradinaj volt koszovói kormányfőt.
Súlyos háborús bűntényekkel vádolják Haradinajt
Az NT csütörtökön hozta nyilvánosságra a leköszönt miniszterelnök, egykori gerillavezér vádiratát, amely 17 rendbeli emberiesség elleni bűncselekményért - polgári személyekkel szemben elkövetett gyilkosságok, nemi erőszak, embertelen bánásmód, jogtalan fogva tartás, üldözés, deportálás - teszi felelőssé. Ezenkívül terhére rója a háborús törvények és szokások 20 rendbeli megsértését is, gyilkosság, kegyetlen bánásmód és nemi erőszak miatt.
A vádirat szerint Haradinaj a Koszovói Felszabadítási Hadsereg (UCK) egyik katonai vezetőjeként személyesen rendelte el vagy felügyelte polgári személyek bántalmazását, a bűncselekményekben esetenként maga is részt vett. Alárendeltségébe tartozó UCK-egységek 1998. március 24. után módszeresen törekedtek több nyugat-koszovói település - köztük Pec, Klina és Decani - ellenőrzés alá vonására, hogy elűzzék a helyi szerb lakosságot; ennek során szerb és roma lakosokat gyilkoltak, kínoztak, vagy erőszakoltak meg, s hasonló sorsra jutott a szerb hatóságokkal való együttműködéssel vádolt néhány albán is.
A törvényszék vádat emelt Haradinaj két egykori segítője, Idriz Balaj és Lahi Brahimaj ellen is, akik szerdán szintén feladták magukat a törvényszéken. Brahimaj állítólag nagybátyja a vádlott miniszterelnöknek. Arben Qirezi, Haradinaj politikai megbízottja, a tartományi kormány szóvivője és tanácsadója közölte csütörtökön az MTI-vel, hogy nem lesz erőszak Koszovóban, és nem változik a kormány irányvonala.
Emlékeztetett arra, hogy a miniszterelnök távozásakor nyugalomra intette a polgárokat, kérte őket arra, hogy a harag és a vele, illetve Koszovóval történt igazságtalanság ellenére folytassák útjukat a demokratikus normák megvalósítása felé, és eltökélten építsék a független államot.
Koszovóban viszonylagos nyugalom van, de a belgrádi média szerint dél óta közel ötezer ember tüntet a nyugat-koszovói Decaniban. A demonstráció békésen zajlik, a tüntetők követelik Haradinaj és a másik két vádlott szabadon engedését. Az éjszaka ismeretlenek gyújtópalackot dobtak egy parkoló ENSZ-gépkocsijára, amelyben kisebb kár keletkezett.
Sören Jessen-Petersen koszovói ENSZ-megbízott szerint Koszovó hatalmas lépést tett a státusáról folytatandó idei tárgyalások felé azzal, hogy a vádemelés után nem sodródott erőszakba, s 24 óra alatt rendezte a hágai kérdést, amellyel más térségbeli országok hat éve nem képesek megbirkózni. Jessen-Petersen úgy fogalmazott, hogy Haradinaj "nagy űrt" hagyott maga után, a belgrádi média pedig éppen az ilyen kijelentések és Haradinaj sorsa feletti érzelmi kitörések miatt kirohant a misszióvezető ellen, elfogultsággal vádolva őt. "Ami sok, az sok. Ramus Haradinajt mégis csak háborús bűntényekkel vádolták meg" - írta csütörtökön a belgrádi Danas című napilap, amely ugyanakkor úgy ítélte meg, hogy Haradinaj politikailag éretten és felelősen cselekedett, és átpasszolta "a hágai labdát" Belgrád térfelére.
Haradinaj távozása miatt a koszovói kormány lemondta a csütörtökre tervezett belgrádi-pristinai szakértői tanácskozást az eltűntek sorsáról. Belgrádi elemzők rámutatnak: most lehetővé válik, hogy közvetlen tárgyalások kezdődjenek belgrádi és pristinai politikai csúcsvezetők között, amire eddig azért nem kerülhetett sor, mert Belgrád háborús bűnösnek és terroristának tartotta Ramus Haradinajt.
(MTI)