A csecsen felkelők szerdán függetlenségi harcuk lankadatlan folytatását ígérték vezetőjük, Aszlan Maszhadov megölése után, aki egyedül szorgalmazott közülük tárgyalásokat a Kremllel.
A csecsen felkelők a harc folytatását ígérik
Az 1997-ben az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelése alatt csecsen elnökké választott Maszhadov megölésével olyan új korszak kezdődik az orosz-csecsen katonai szembenállás történetében, amely nem feltételez tárgyalásokat, sem a háború leállítását - fogadkoztak a szeparatisták ideológusai világhálóhelyükön, míg katonai tanácsuk utasította a gerillavezéreket és a harci egységeket tavaszi-nyári bevetéseik tervszerű teljesítésére az egész Észak-Kaukázusban.
Grigorij Fomenko csecsenföldi orosz parancsnok közölte, hogy hivatalosan azonosították Maszhadov tetemét, akit előző nap öltek meg egy orosz különleges akcióban. Nyikolaj Sepel főügyészhelyettes azonban bejelentette, hogy a holttestet nem adják ki Maszhadov rokonainak, és a temetés helyéről és idejéről sem értesítik őket. Ezt a terrorellenes harcról szóló törvény tavalyi módosítása írja elő a terrorizmussal vádolható személyek esetében.
Bászájev kijelölte Maszhadov utódát
Samil Bászájev iszlám szélsőséges csecsen milíciavezér szerda este bejelentette, hogy ideiglenesen Abdul Halim, a felkelők legfelsőbb saría bíróságának elnöke lett Maszhadov utóda.
Bászájev a kavkaz.uk.com szeparatista világhálóhelyen felszólította Csecsenföld, a Kaukázus és egész Oroszország összes muszlimját, hogy esküdjenek hűséget (a felkelők soraiban úgyszólván ismeretlen) Abdul Halimnak, a független Csecsenföld új elnökének és a katonai bizottság fejének. Bászájev rámutatott, hogy a katonai bizottság 2002. július-augusztusi kibővített ülésén úgy határoztak, hogy Maszhadov halála vagy elfogása esetén a legfelsőbb saría bírósági elnök lépjen a helyébe a következő szabad választásokig.
Moszkvai megfigyelők azt latolgatták, hogy Maszhadov utóda maga Bászájev, vagy még inkább Doku Umarov, a "délnyugati front" ugyancsak szélsőséges gerillavezére, a szeparatista kormány biztonsági minisztere lehet. Egyes kommentátorok pedig véres belviszály kitörésére számítottak a Maszhadov helyére pályázó gerillavezérek között.
Az EU magyarázatot szeretne Moszkvától
Az Európai Unió szerdán jelezte, hogy magyarázatot szeretne Moszkvától, vajon az orosz biztonsági erők miért gyilkolták Maszhadovot. Az EU-bizottság jogi és belügyi biztosa, Franco Frattini újságíróknak azt nyilatkozta, hogy Moszkvának békés, politikai jellegű megoldásra kell jutnia a csecsen lázadókkal. "Szörnyű lenne, ha Maszhadov halála a térségbeli helyzet romlásához vezetne" - tette hozzá.
Az EU-bizottság egyik szóvivője, Amadeu Altafaj Tardio pedig arról beszélt, hogy egyelőre nincsenek információik Maszhadov halálának pontos körülményeiről, s az orosz vezetésnek keményen kellene dolgoznia azon, hogy egy olyan megoldást találjon, amely tiszteletben tartja a jogállamiságot, az emberi jogokat és a demokratikus alapelveket.
Aszlan Maszhadov volt csecsen elnököt az orosz különleges erők gyilkolták meg, állítólag Vlagyimir Putyin orosz elnök utasítására. Az akció propagandasiker Putyin számára, aki mindig is elutasított bármiféle tárgyalást a függetlenségért küzdő csecsen fegyveresekkel. Ám a megfigyelők többsége attól tart, hogy a gyilkosság csak tovább súlyosbítja majd a helyzetet, az eddiginél is véresebb terrorakciókat okozva. Ezt a feltételezést támasztja alá, hogy a csecsen vezetésen belül leginkább Maszhadov volt az, aki a békés megoldást sürgette, míg a szóba jöhető utódjelöltek mind különböző véres akciókkal tették ismertté nevüket.
(forrás: MTI)