Flashmobbal parodizálják az Eörsi ellen tüntetőket

Az Eörsi Mátyás ellen tüntetőket kívánja flashmobbal parodizálni egy kolozsvári csoport. Erdélyi értelmiségiek pedig nyilatkozatban tiltakoznak az ellen, hogy az SZDSZ-es képviselő szólásszabadságát korlátozták.

Eörsi Mátyás szabaddemokrata politikus kolozsvári előadásának megakadályozását parodizálná az az akció, amelyet csütörtökre szervez a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) épülete előtt egy kolozsvári értelmiségi csoport.

Az MTI kolozsvári munkatársa szerint a szervezők egy Nyugat-Európában dívó megmozdulási forma, "flashmob" révén kívánják kifejezésre juttatni üzenetüket. A flashmobon rövid ideig gyűlnek össze az emberek, akiket korábban interneten keresztül, levelezőlistákon értesítenek arról, hogy mit kell tenniük. A "villámgyülekezet" tagjai rendszerint az ilyen rendezvényeken látják egymást először.

A kolozsvári flashmob szervezői a pozitiv.freeblog.hu honlapon arra kérik a résztvevőket: hozzanak magukkal egy tárgyat, amelyre az igen szó legyen ráírva. A szervezők szerint "az igen emberibb, mint a nem, és az igenre törekedni jó."

Eörsi Mátyás szombati kolozsvári esete heves visszhangot váltott ki az erdélyi közéletben. Huszonhat erdélyi magyar közéleti személyiség például tiltakozó nyilatkozatot adott ki. (A nyilatkozat szövege lent olvasható.)

A Szilágyi Pál rektor által aláírt közleményben az egyetem vezetősége elhatárolódott a "sajnálatos incidenstől". Emlékeztet: sem az EMTE hallgatói, sem oktatói nem vettek részt az előadást megakadályozó tiltakozó akcióban, és annak megszervezésében. "Az egyetem kizárólag az oktatást és a tudományos kutatást szolgálja, és nem lehet egyes politikai pártok céljait szolgáló megnyilvánulások színtere" - áll a közleményben.

A magyar sajtó egy része a szombati tüntetés kapcsán emlékeztetett, hogy a rendezvényen antiszemita ízű mondatok is elhangzottak. Az épületből távozó Eörsi Mátyásnak azt kiáltották a tömegből, hogy "menjetek beszélgetni a Gáza-övezetbe."

Az Erdélyi Magyar Ifjak elnöksége ugyanakkor az ellen tiltakozott, hogy egyes újságírók a szombati tüntetést "antiszemita megmozdulásként igyekeztek beállítani". "Meg lehet próbálni az erdélyi magyarság és a Gáza-övezetben jogfosztottan élő palesztin kisebbség helyzete közötti párhuzamot antiszemitának beállítani, de nem hisszük, hogy józan ésszel gondolkodó olvasók számára sikerülni fog. Akik ennek ellenére valamilyen zsidóellenességet látnak az Eörsit a Gáza-övezetbe küldő mondatban, közöljük, hogy a mondat egyetlen hangnak tulajdonítható, amely nem az alulírott és nem az EMI valamely tagjának a hangja" - áll a közleményben.

Tulit Attila, a Magyar Polgári Szövetség (MPSZ) alelnöke ugyanakkor éppen azt üdvözölte, hogy magyar fiatalok megakadályozták Eörsi előadását. A Mediafax hírügynöskégnek azt mondta: a fiatalok tiltakozása indokolt volt, olyan politikus ellen irányult, aki negatívan befolyásolta a magyarországi közvéleményt a 2004. december 5-i népszavazás előtt. (MTI)

Tiltakozás

"Az erdélyi magyar társadalom létének és fejlődésének biztosítéka az intolerancia és a gyűlölet minden formájának elutasítása és az eltérő vélemények közötti akadálymentes párbeszéd: a szólás- és véleményszabadság maradéktalan érvényesülése. Az erdélyi közéletben és a nyilvánosság fórumain egyre gyakrabban megsértik ezeket az alapelveket.

Az egyetemes emberi jogokkal és a közérdekű kérdések megvitatásához szükséges kulturált párbeszéd követelményeivel ellentétesnek tartjuk azt, hogy 2005. március 5-én a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem kolozsvári székhelyén Eörsi Mátyás SZDSZ-es képviselő szólásszabadságát korlátozták a tüntetők. Különösen veszélyesnek tartjuk, hogy mindez gyűlölködő, kirekesztő, sőt olykor antiszemitának is minősíthető bekiabálások kíséretében történt. Elismerve a tiltakozók jogát a hangos tüntetéshez és az épület megszállásához, a nehezményezett rendezvény megakadályozásához - ha vállalják a jogsértés jogi következményeit, ahogyan ez 'polgári engedetlenség' esetén szokásos -, megdöbbentünk a gyűlölködő, tartalmatlan, előítéletes gyalázkodásokon, amelyek méltatlanok az egyetemhez, méltatlanok Kolozsvárhoz, méltatlanok Erdélyhez.

A tüntetők olyan elfogult és az emberi méltóságot sértő szólamokat hangoztattak, amelyeknek ráadásul semmi közük nem volt az általuk - állítólag - fájlalt problémákhoz. Továbbá: a tüntetők 'kifejezési szabadsága' nem értékesebb, mint a tordai országgyűlés által négy évszázada meghirdetett tolerancia. Úgy érezzük, hogy minden felelősen gondolkodó embernek el kell ítélnie az ilyen megnyilvánulásokat. Személyes és intézményes felelősségünk, hogy ilyen megnyilvánulásokra az erdélyi magyar közéletben ne kerülhessen sor. Elvárjuk érdekvédelmi szervezetünk, kulturális és egyházi intézményeink, valamint a romániai magyar sajtó állásfoglalását és következetesen felelős viszonyulását a hasonló jelenségekkel szemben."

Írják tiltakozó nyilatkozatukban, amelynek aláírói:

Ármeán Otília, Bíró Béla, Bányai Péter, Boros Kinga, Egry Gábor, Demény Péter, Gagyi Ágnes, Gáspárik Attila, Cs. Gyimesi Éva, Irsai Zsolt, Kovács András Ferenc, Könczei Csilla, Láng Zsolt, M. László Ferenc, Miklós Ágnes Kata, Parászka Boróka, Parászka Miklós, Selyem Zsuzsa, Szabó Róbert Csaba, Szilágyi Júlia, Virginás Andrea, Visky András, Ungvári Zrínyi Imre, Ungvári Zrínyi Ildikó, Tibori Szabó Zoltán, Vakarcs Szilárd

A Sapientia-EMTE Rektori Hivatala
A Sapientia-EMTE Rektori Hivatala
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.