Az eddigi kormányok kevesebbet foglalkoztak a kistelepülésekkel, mint amennyit "ez az ügy" megérdemelt volna - jelentette ki a Települési Önkormányzatok Szövetsége (TÖOSZ) főtitkára kedden, Szombathelyen.
Több figyelmet a kistelepüléseknek
"A Gyurcsány-kormány programja annyiban tér el az előző kormányok programjától, hogy van benne egy, a helyzetet nagyon jól tükröző megállapítás, amely azt mondja, hogy a kistelepülés, a magyar falu az egy sajátos magyar érték, és ennek az értéknek a megőrzése, megmentése, fejlesztése kiemelt és összehangolt feladatot igényel" - mondta Zongor Gábor egy polgármesterek számára rendezett fórum szünetében újságíróknak.
Hozzátette: önkormányzati szövetségük éppen az elmúlt héten kapta meg véleményezésre annak a kormányrendeletnek a tervezetét, amely a vidékpolitikai programot és intézkedési tervet fogalmazza meg.
"Én úgy látom, hogy ebben tulajdonképpen jó irányok nyertek megfogalmazást, hiszen ez egy komplex ügy és itt nem lehet azt mondani, hogy a vidékfejlesztés az FVM-nek a teljes körű feladatkörébe sorolható, még akkor sem, ha a minisztérium nevében benne van a vidékfejlesztés" - közölte a főtitkár.
Zongor Gábor szerint a kistelepülések számára a legnyomasztóbb, megválaszolásra szoruló kérdések az iskolák legalább alsó tagozatának fenntartása, a bejáró tanulók iskolába való eljuttatása, a kistelepüléseken élők közlekedése, valamint a munkahely-teremtés. "A kormányzatot arra kell ösztönöznünk, hogy alkalmazzon pozitív diszkriminációt, hogy a pozitív diszkrimináció eszközeivel, jogszabályokkal és anyagi támogatásokkal azokon a pályákon tudjon elindulni, amely hosszú távon az életképességét biztosítja a településeknek" - mondta.
(forrás: MTI)