Nőnapi hóvirág a nemzeti parkból
A legnagyobb piacnak számító Budapestre főként a Duna-Dráva Nemzeti Park és a Zselicség védett területeiről érkeznek a kartondobozokban szállított csokrok. Miskolcon a Bükki Nemzeti Parkban gyűjtött hóvirágot kínálják. Évente sok millió hóvirág esik áldozatul. A hóvirágok rendszeres gyűjtése súlyosan károsítja, hosszabb távon pedig megsemmisíti az érintett állományokat.
Míg régebben főként idős emberek, esetleg városi barátaik, rokonaik árusították a hóvirágokat, az utóbbi években a tevékenység szervezetté vált.
Továbbra is főként vidéki nyugdíjasok szedik a virágot, tőlük erre szakosodott szervezett csoportok veszik át az árut. Húsz-negyven forintot adnak azért a virágért, amit száz forintért árulnak. Ha a vidékiek megpróbálnak maguk értékesíteni, örülhetnek, ha "csak" a virágokat verik ki a kezükből.
Biztató jel, hogy egy-két éve megjelentek már a cserépben hajtatott hagymás hóvirágok is a virágboltokban, sőt egy ideje a kertészeti csomagküldő szolgálatok kínálatában is találkozni a hóvirághagymával. Ígéretes, hogy míg tavaly egy négy-hat hagymát tartalmazó cserepes hóvirág ára 400-500, illetve 300-400 forint között volt, az idén ez az összeg 200-300, illetve 300-400 forint között van, vagyis átlagosan mintegy száz forinttal csökkent. Különösen akkor biztató ez a hír, ha figyelembe vesszük, hogy az idei évben a vadon szedett hóvirágok ára - a "kedvezőtlen" időjárás miatt - 200-250 forint csokronként, vagyis a termesztésből származó hóvirág kezd versenyképessé válni a vadon gyűjtöttel! Aki teheti, utcai árus vadon szedett virágai helyett virágboltban kapható cserepes-hagymás hóvirágot vegyen. A boltokban kapható fajták látványosabbak, nagyobb virágúak és sokáig virágzanak.