Széthúzó agrárérdekvédők
A hosszúra nyúló, ám mindeddig eredménytelen tárgyalások miatt egyre türelmetlenebbek a gazdák, ám a jelek szerint a megmozdulást szervezők között is kezd megbomlani az egység. Erre utal, hogy Paulina László, a demonstrációs bizottság tagja, a Baromfitartók Szövetségének elnöke tegnap kiadott közleményében a gazdák azonnali békés hazatérését és - immár új keretek között - további tárgyalásokat szorgalmaz. Úgy véli, a tüntetés e szakaszában már csak kihasználják a gazdálkodók elkeseredettségét azok a gazdavezetők, akik "önös és a háttérben megbúvó erők érdekeit tartják szem előtt". A demonstrációs bizottság tagja felszólította "a paraván mögött bujkáló fideszes képviselőket", hogy vállalják arcukat, segítsenek, s "ne csak a meleg lakásokból dirigálják a demonstráció lefolyását". Paulina kéri, hogy "ne használják fel eszközül saját céljaikhoz az eddig is erejük és lehetőségeik felett teljesítő gazdákat." Szerinte "a gazdavezetők már csak tüntetni, és nem megállapodni akarnak". Paulina László lapunknak elmondta: felelőtlenségnek tartja, hogy egyesek azt sugallják az utak mentén fagyoskodó gazdáknak: rövid időn belül minden gondjukra megoldást lehet találni.
A válasz nem sokat késett. Az Országos Gazdademonstrációs Bizottság is közleményt adott ki, melyben megállapítja: "az országban demonstráló gazdák egy emberként tiltakoznak" Paulina nyilatkozata ellen, amelytől a bizottság és a petíciót aláíró érdekképviseletek egyhangúlag elhatárolódnak. Obreczán Ferenc, a Magosz főtitkára közölte: Paulina László csak szakértőként tevékenykedett a bizottság munkájában, ám szakmai felkészültsége nem volt megfelelő, ezért március 3-tól munkájára nem tartottak igényt.
A konfliktus is jelzi, hogy még a minden földből élőt egyaránt súlyosan érintő problémák sem tudták egységbe kovácsolni az agrár-érdekképviseleteket. A mostani megmozdulások főszervezőjeként számon tartott, a családi gazdaságok érdekeit védelmező Magyarországi Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetségétől (Magosz) eltávolodtak korábbi szövetségesei, a társas agrárvállalkozókat tömörítő Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ), valamint a Magyar Gazdák és Fogyasztók Önvédelmi Mozgalma (Magföm) is. Pedig a három szervezet év elején még együtt tárgyalt az agrártárca képviselőivel.
A Magföm neve mostanra szinte eltűnt a híradásokból, ám Sákán Antal, a Magföm társelnöke, a Sertésszövetség elnöke szerint szó sincs arról, hogy a Magosz megszakította volna velük a kapcsolatot. Csak "önkéntes hátralépés" történt, hogy a tárgyalásokon egy akarat érvényesüljön. Sákán úgy fogalmazott: a cél a fontos, nem az, kinek sikerül elérnie. Azért a Magföm tagsága figyel, és ha kell, cselekszik is. Jelezték például az agrártárcának, hogy megállapodás-tervezete az állattartók számára semmit sem tartalmaz. Az érdekképviselet több helyszínen is félpályás útlezárásokat szervezett.
Korábban a MOSZ is együtt tárgyalt a gazdaköri vezetőkkel a minisztériumban, hiszen a gazdasági társaságokat és a szövetkezeteket talán még mélyebben érintette a földalapú támogatások bennragadása és a gabonaintervenció csúszása, mint a kicsiket. A MOSZ azonban már február elején rájött, hogy akármi történik, a pénzek kifizetését és az intervenciót az agrártárca, ha akarná sem tudná felgyorsítani. A MOSZ ezért már nem is vett részt a megmozdulásokon, de szakértői segítik a gazdaköri tárgyalódelegáció munkáját. Bár Horváth Gábor, főtitkár jelezte: mindenáron kerülik a "testvérháborút", az biztosan nem javít a két szervezet viszonyán, hogy a gazdák delegációja néhány esetben a nagygazdaságok rovására harcolna ki kedvezményeket az őstermelők és a családi gazdaságok számára. A gazdák petíciójában szereplő 14 pont zömével a Magyar Agrárkamara is egyetért, ám ez a szervezet sem nagyon hallatja szavát. Ebben közrejátszhat az is, hogy az agrárminiszter korábban a köztestület megyei szervezetének vezetője volt, és a kamara a mostani szűkös időkben is százmilliókat kap az agrárbüdzséből. Ebele Ferenc főtitkár szerint viszont az ágazat gondjait ők már októberi levelükben jelezték, és változatlanul sürgetik a támogatások mielőbbi kifizetését, a gabonafelvásárlás felgyorsítását. Köztestületként ugyanakkor nem szerveznek tüntetést, és ilyenen nem is vesznek részt.
Az érdekképviseletek közötti bizalomnak nem tett jót az a Fidesz honlapján közzétett forgatókönyv sem, amelyben az agrártárca vezetői sorra veszik, mit kell tenni gazdademonstráció esetén. E szerint "Németh Imre öszszehívhatná az érdekképviseleti és civilszervezeteket, ügyelve arra, hogy a politikai szövetségeseik (Agrárkamara, MOSZ és mások) hangsúlyos szerepet kapjanak." Ez a találkozó ma végül létre is jön.
Második hetébe lépett a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége által szervezett tüntetés, amelyen tegnap 65 helyszínen 3300 géppel vonultak fel a termelők. A budapesti tárgyalásokon hétfő délután plenáris ülésen kellett volna a végső egyeztetésre előkészíteni a megyegyezés tervezetét, de végül csak szakértői egyeztetést tartottak, és ma ülnek ismét tárgyalóasztalhoz a Magosz és az agrártárca vezetői. Jakab István, a Magosz elnöke hétfő reggel azt mondta: a megbeszéléseken közelednek az álláspontok, de a gazdák türelme elfogyott, s két napot adott a tárgyalások lezárására. Az elnök arról nem nyilatkozott, hogy mi történik, ha nem jön létre a megegyezés. Jakab azt is jelezte, hogy a fővárosi helyfoglalási engedélyüket március 20-ig meghosszabbították. Németh Imre miniszter ellentmondásosnak tartotta a Magosz döntését a kétnapos határidőről és a demonstráció meghosszabbítására vonatkozó kérelmet. A miniszter szerint az agrártárca is a mielőbbi megegyezésben érdekelt. (Munkatársunktól)