Virtuális akták: unokáink látni fogják?
Szerinte kellő ütemezéssel és a tartalom ésszerű meghatározásával végrehajtható a terv. Bizonyos dokumentumok például a személyes adatok kitakarásával értelmezhetetlenné válnak, mások (a megfigyeltekre vonatkozó iratok) pedig retusált formában sem kerülhetnek szerinte az internetre. Márpedig az irattárban őrzött állambiztonsági anyagok 81 százaléka az áldozatokra vonatkozó adat, mindössze hét százaléka ügynökakta.
Az interneten eddig is szép számmal jelentek meg összesítések állítólagos ügynökökről és megbízóikról. Egy politikai intézet honlapján hatvan körüli, a sajtóból kigyűjtött név, egy ingyenes tárhelyen pedig 219 név szerepel (utóbbi az állítólagos Németh Miklós-féle lista), a HVG honlapján pedig 218 III/III-as tiszt neve olvasható. A HVG-online tegnap újabb listával rukkolt elő, "A Magyar Népköztársaság nyugaton lebukott kémei" címmel. Az újabb gyűjtést (öt katonai hírszerző történetét) zömmel amerikai sajtóhírek alapján készítették.
Az ügynöközés tegnap a parlamenti bizottságokban folytatódott, amelyek átengedték a Fidesznek a pártállami iratok nyilvánosságát célzó tervezetet, utóbbi lényege, hogy csak a közszereplők anyagait hozná nyilvánosságra úgy, hogy több archívum anyagait is kutathatóvá tenné. Erről a vita ma a parlament plenáris ülésén folytatódik, miközben a koalíciós pártok egyeztetik még saját "nyilvánosságtörekvéseiket".
Az ügynökügyről rendez internetes vitát a Népszabadság Online szerdán az egyik "ügynöklistát" közzétévő Political Capital vezetőivel. Másnap délután a Vázsonyi Vilmos Egyesület Ungváry Krisztián történésszel és Tamás Gáspár Miklós filozófussal rendez beszélgetést az Andrássy úti Vázsonyi Vilmos Teremben.