Nőket erőszakolnak meg a szudáni Darfúrban

Mintegy 500 nő részesült orvosi ellátásban nemi erőszak miatt néhány hónap leforgása alatt a szudáni Darfúrban, túlnyomó többségük arról számolt be, hogy az elkövetők szabadcsapatok harcosai vagy katonák voltak - közölte hétfőn az Orvosok Határok Nélkül (MSF) emberbaráti szervezet.

A megbélyegzéstől, a kiközösítéstől vagy a házasságon kívüli terhesség miatti bebörtönzéstől való félelem miatt sok áldozat nem meri feljelenteni az elkövetőket a szigorú iszlám jogot alkalmazó országban, ezért az MSF határozott véleménye szerint a valós szám jóval meghaladhatja a rögzített adatot - hangsúlyozta a nemzetközi nőnapra időzített jelentésében a szervezet.

Jan Egeland, a humanitárius ügyekben illetékes ENSZ-főtitkárhelyettes megerősítette, hogy a probléma mostanra súlyossá és kiterjedtté vált. "Szudánban korábban soha nem fordultak elő ilyen típusú, módszeresen elkövetett nemi erőszakok" - mondta Egaland, a büntetlenség gyakorlatának megszüntetését és a bűnösök bíróság elé állítását követelve a kormánytól.
A zömében muzulmánok lakta Szudán kormánya a médiát és a segélyszervezeteket vádolja azzal, hogy felnagyítják a nemi erőszak előfordulási arányát a több mint két éve fellázadt tartományban.

Az MSF jelentését névtelenül elmondott megtörtént esetek támasztják alá, három nő a fur népcsoportból többek között arról számolt be, hogyan verte és erőszakolta meg öt férfi tavaly októberben Nyugat-Darfúr körzetben. A férfiak később közölték velük, hogy most "arab gyerekeitek lesznek és, ha még találnak fur nőket, azokat is megerőszakolják, hogy megváltoztassák a gyerekek bőszínét".

A fur népcsoport egyike a három nem arab törzsnek, amely a csaknem kétmillió darfúri menekült többségét alkotja. A tartományban 2003 tavaszán ragadtak fegyvert a lázadók, akik azzal vádolták a kartúmi kormányt, hogy elhanyagolja a nyugati térséget és az arab törzseknek kedvez. A dárfúri felkelők szerint olyan arab milíciák égetik fel a falvakat és erőszakolják meg a nőket, amelyeket a kormány fegyverzett fel, hogy leverjék a lázadást. A kormány tagadja, hogy kapcsolatban állna a dzsandzsavíd néven ismert milíciákkal.

Paul Foreman, az MSF szudáni képviseletének vezetője közölte: a kartúmi kormány arra kérte a szervezetet, hogy ne hozza nyilvánosságra a jelentést.

(MTI/Reuters)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.