Tízezreket erőszakoltak meg a fosztogató fegyveresek Kongóban

Nők, fiatal lányok és gyerekek tízezreit erőszakolták meg fosztogató fegyveres bandák és kormánykatonák büntetlenül 1998 óta a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén - közölte hétfőn a Human Rights Watch (HRW) nemzetközi emberi jogi szervezet.

Hetente több száz újabb nemi erőszakról érkezik bejelentés, de mindössze 10 elkövetőt - katonákat és szabadcsapatok tagjait - mondtak ki bűnösnek 2002, a pusztító polgárháború befejezése óta a keleti országrészben, ahol az összeomlott igazságszolgáltatás miatt még napjainkban is törvényen kívüli állapotok uralkodnak - hangsúlyozta a nemzetközi nőnap előtt közzétett jelentésében a New York-i székhelyű szervezet.

A HRW szerint nemi erőszakot az ország keleti részén működő összes fegyveres csoport tagjai elkövetnek, miközben a kongói igazságszolgáltatás "mostanáig nem látott hozzá a vérlázító probléma kezeléséhez". A nemi erőszak a szembenálló alakulatok kedvelt fegyvere a megszámlálhatatlan csatában, éppen úgy, mint az 1998 és 2002 közötti háborúban volt - idézte az 52 oldalas jelentés az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egyik tanulmányát, amely több mint 40 ezer bizonyított esetről számolt be a konfliktus alatt két keleti tartományból.

A zsákmányszerző bandák megerőszakoltak már 3 éves gyerekeket, fiúkat és férfiakat is, de leggyakrabban nők és fiatal lányok esnek áldozatul tehetetlen családjuk szeme láttára. Sokan meghalnak orvosi ellátás híján, többen öngyilkosságot követnek el.

A jelentés szerint naponta legalább 10 nőt erőszakoltak meg 2004 októberében az ostromlott Bunia kisvárosban, amelynek lakosságát még mindig rettegésben tartják az egymással csatározó hema és a lendu népcsoport harcosai: éjszakánként berúgják a házak ajtaját és kivonszolják a lányokat a mezőre a városban állomásozó több ezer ENSZ-békefenntartó jelenléte ellenére.

A kéksapkások állítólag ugyancsak követnek el nemi erőszakot a város hosszan elnyúló menekülttáborában vagy némi édesség és aprópénz fejében megvásárolják a nemi örömöket a fiatal lányoktól.

Az Orvosok Határok Nélkül (MSF) emberbaráti szervezet térségbeli vezetője hétfőn úgy nyilatkozott, hogy több mint 2500 nemi erőszakot elszenvedett áldozatot láttak el 2003 júniusa óta Buniában lévő kórházaikban, a négy hónapos csecsemőtől a 80 évesig.

Az ENSZ néhány napja arról számolt be, hogy a lenduk szabadcsapata az északi országrészben fekvő Ituri tartományban több ezer embert hurcolt el, sokat közülük szexrabszolgának.
A HRW felhívta a figyelmet arra, hogy csak a bejelentett esetek száma több tízezer, számos nemi erőszakra valószínűleg sohasem derül fény. Juliane Kippenberg, a HRW kutatója és szóvivője úgy vélekedett, hogy a nemi erőszakra vonatkozó elavult jogszabályok, a rendőrség és a büntetőbíróságok hiánya, valamint az a széles körben vallott felfogás, amely nem tekinti bűncselekménynek a nemi erőszakot, csaknem végrehajthatatlan feladat elé állítja az elkövetők üldözésére hivatott néhány ügyészt. Kippenberg elmondása szerint sok fiatal lány félelmében vagy szégyenében elhallgatja a történteket szülei vagy a térségbeli katonai hatóságok előtt, míg az áldozatok egy része nem éli túl megerőszakolását. Hibáztatta a helyzetért a kinshasai kormányt is, amely a fegyveres csoportok parancsnokainak magas beosztásokat kínál fel a hadseregben ahelyett, hogy háborús bűnök miatt a vádlottak padjára ültetné őket.

(MTI/AP/Reuters)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.