Szisztánit jelölik Nobel-békedíjra
Irak legfőbb síita vallási vezetőjét, Ali asz-Szisztáni nagyajatollahot jelöli az idei Nobel-békedíjra száműzetésben élő iraki keresztények egy csoportja, és kezdeményezésükhöz már több mint hatezren csatlakoztak szerte a világon, a legkülönbözőbb vallások képviselői.
A főpap "jó példáját adta a világ muzulmánjainak arra, hogy hogyan lehet békésen megoldani azokat az összetett társadalmi és politikai problémákat, amelyekkel szembekerülnek, elítélve a terrort, és előtétérbe helyezve a törvényességet" - írták az indítványban.
A 75 éves Szisztáni a legnagyobb tiszteletnek örvendő iraki síita vallási vezető, egyben a síita politikai hatalom jelképe az arab országban. Az ő irányítása alatt jött létre a január 30-i iraki választásokra és győzött a legnagyobb síita politikai tömörülés, az Egyesült Iraki Szövetség. Szaddám Huszein diktátor hatalmának 2003. évi megdöntése óta többször nyíltan hangoztatta a véleményét, helytelenítette a megszálló amerikaiak elleni támadásokat és a folytatódó erőszakos cselekményeket, többek között azt a tavaly nyári lázadást is, amelyet Muktada asz-Szadr síita vallási vezető irányított.
A Nobel-békedíj odaítélésére vonatkozó beadványt a San Diegói El Cajon City városrész iraki káldeus közössége kezdeményezte, azzal a magyarázattal, hogy noha ők egy másik nagy világvalláshoz tartoznak, nagyra becsülik azt a szolgálatot, amelyet a nagyajatollah tett az országnak. Irakban a káldeusok a több apró keresztény közösség egyikét alkotják.
Síiták ellen több tucat öngyilkos merényletet követtek el Irakban a háború alatt, feltehetőleg szunniták, általános vélemény szerint azért, hogy vallási indíttatású polgárháborút robbantsanak ki. Ali asz-Szisztáni nagyajatollahot tartják az egyik olyan jelentős személyiségnek, aki megpróbálja megakadályozni a totális polgárháború kifejlődését, hiszen minduntalan a megtorlástól való tartózkodásra buzdítja a síitákat.
(MTI)