Lassú víz

Több víz lesz, vagy nem lesz több víz az Öreg-Dunában? Ha többet engednek át a szlovákok, mikor jön az áradat, és mit tudunk majd kezdeni vele? Az egykori vizes élőhelyek újra erőre kapnak, vagy sem? Az üggyel még foglalkozó néhány környezetvédőt ez érdekli leginkább, minden mást mellébeszélésnek tartanak.

Egyébként erről is szó van még a magyar-szlovák megbeszéléseken, illetve tulajdonképpen semmiről sincs szó. Budapesten és Pozsonyban, vagy éppen - mint legutóbb - Győrben, színházat játszanak, az egyeztetés színházát. A szlovák bősi tárgyaló, Dominik Kocinger lassan osztálytablónyi budapesti emberrel egyeztetett. Mire megszokta volna valamelyiküket, addigra leváltották. Mire akár egy kisebb megegyezés esélye elérhető közelségbe került, jött a kormányváltás. Vagy itt, vagy ott.

A Medgyessy-kormány belépése után sokáig az sem volt világos, hogy ki üljön Kocingerrel szemben. Nagy nehezen eldőlt, hogy a vízüggyel megerősített környezetvédelmi tárcáé lesz a megbízás, újabb hosszú hónapok mentek el, mire a kormány eldöntötte, hogy mit akar és mit nem. Nem akar alsó vízlépcsőt, tiszta sor, ezt már tizenöt éve nem akarjuk, mégis újra meg kellett erősíteni ezt a véleményt. Eddig egyértelmű a helyzet. Budapest szerint nem lesz vízlépcső, Pozsony szerint kell vízlépcső. Mit lehet ezen egyeztetni? Budapest szerint több víz kell a Dunába, Pozsony szerint ennyi is elegendő. A Duna a bősi turbinákon folyjék el, ne csak úgy kanyarogjon a Szigetközben. Mit lehet ezen egyeztetni? Ha Pozsony eldöntötte, hogy nem ad több vizet, akkor erre mi nem kényszeríthetjük.

A helyzet egyetlen racionális megoldása az lenne, ha Magyarország összefogna Ausztriával. A Dunát osztrák területen mesterséges csatornába terelnék, majd valahol Hegyeshalom környékén mi továbbvezetjük az Öreg-Dunába. Vagy a Balatonba. A Csallóköznek majd adunk másodpercenként ötven köbméternyi vizet. A páratlan természeti kincsekkel rendelkező szlovák oldali ágrendszeren osszák el, ahogy tudják.

Abszurd ötlet? Persze hogy az. Esélye semmi. Esélye annyi, mint annak, hogy a két ország belátható időn belül megegyezik. Kocinger húsz év múlva is erről fog egyeztetni a harmincnyolcadik magyar partnerével. Most éppen Erdey György helyettes államtitkárral. Csütörtökön feltétel nélkül elfogadták a szakértők által összeállított anyagot a hajózhatóság, az árammegosztás és az árvízvédelem kérdésköreiről. Erdey György az idén szeretné sokkal intenzívebbé tenni a tárgyalásokat, hogy a szakértői egyeztetéseken mindkét fél számára elfogadható kompromisszumok születhessenek. Hogy lehet-e két egymással ellentétes álláspontról egyezségre jutni? Győrben is kiderült, hogy a vízlépcső ügyében még mindig jelentős távolság van a felek álláspontjai között. Ennek ellenére a két delegációvezető eredményként értékelte, hogy a vélemények legalább nem távolodtak egymástól. Ennél távolabb hogyan lehetnének? - kérdezhetjük.

Erdey György és Dominik Kocinger sem tartotta egyelőre szükségesnek azt, hogy egyes kérdésekben újból nemzetközi bíróság elé vigyék az ügyet, de nem zárták ki annak lehetőségét, hogy az egyeztető tárgyalások során az Európai Unió szakértőit bevonják a munkába.

Egy kedves momentum azért színesíti az ügyet. Máriakálnok polgármestere két hete Dominik Kocingerrel tárgyalt. Bősi áramot kért a Duna elterelése miatt károsodott szigetközi települések részére. Javaslom, a következő bősi biztosunk a polgármester legyen. Kell ide egy kis virtus.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.