Narancsfrász Moldovában
Négy évvel ezelőtt a Kommunista Párt azzal nyerte meg a választásokat, hogy oroszbarát politikát ígért, s egyesülést Fehéroroszországgal és Oroszországgal. Mivel azonban az életszínvonal - amely a legalacsonyabb Kelet-Európában - az elmúlt években tovább süllyedt, és a szomszédban történtek könnyen ragályosnak bizonyulhatnak, a kommunisták ezúttal a nyugati orientációra nyergeltek át. Mindent megígérnek, az ország EU-csatlakozását is beleértve. Így próbálják túllicitálni ellenfeleiket: a Serafim Urecheanu chisinaui polgármester vezette Demokratikus Moldova Tömörülést (DMT), az üzletemberek által támogatott Szociáldemokrata Pártot és a Nyugat-barát Kereszténydemokrata Néppártot (KDNP).
A felmérések szerint minden esély megvan arra, hogy a Kommunista Párt ne szerezze meg a parlamenti helyek többségét, és az ellenzék széles összefogásával kormánycserére kerüljön sor. Meglepetések persze lehetségesek, hiszen a választásokon 23 politikai alakulat indul. A választókat viszont a túlkínálat nem vezette félre, pontosan tudják, hogy ezúttal a kommunista rezsim megtartása és egy új, demokratikus kormány hatalomra juttatása között kell választaniuk.
Oroszországnak így kell szembe néznie azzal, hogy miután befolyása Ukrajnában megroppant, Moldova is kicsúszhat érdekövezetéből. Chisinauban már jó ideje megjelentek azok a nyugati "tanácsadók", akik a kijevi "narancssárga forradalomban" fontos szerepet játszottak, és akik Romániában sem ismeretlenek. Köztük van Dick Morris is, aki Viktor Juscsenko főstratégája volt, és aki most a KDNP-t okítja. A jelek szerint Moszkva is preferenciát váltott, és már nem a kommunistákat támogatja, hanem a DMT-t.
A kampány vége felé a kommunisták szünet nélkül támadták, övön aluli módszerekkel próbálták az ellenzék vezetőit lejáratni. Ez pedig - Romániában és Ukrajnában is bebizonyosodott - ellenkező hatást válthat ki. Az ellenzék és a kormánypárt egyaránt előre kitervelt választási csalással vádolja egymást.
Biztos, ami biztos alapon a chisinaui kormány betiltotta a narancssárga sapkák, sálak és más ruházati cikkek behozatalát. Az országhatárokon egyes belépőknek még a rajtuk lévő, forradalmi színű ruhadarabokat is le kellett vetniük ahhoz, hogy bebocsátást nyerjenek. Voronin államfő kijelentette: "A narancssárga színnek nincs mit keresnie Moldovában!"