Droppa: álmok helyett érthető beszéd kell
A zöldek úgy látják: a gazdatársadalom vezetőinek ahelyett, hogy az „állambácsi” döntésére várnak, már eddig is meg kellett volna szervezniük a megtermelt javak értékesítését, az elkövetkező évek keresletének felmérését, és termelés szerkezetének megváltoztatását.
Mivel ez elmaradt, "tíz év tanulási folyamatát kell bepótolni". Máris szembe kell azonban nézni azzal, hogy az Európai Unióban sokáig már nem kaphatja "a GDP körülbelül 6 százalékat előállító népesség a rendelkezésre álló források több mint felét" - teszi hozzá Droppa György.
Védővámok
Nyilvánvaló, hogy nem lehet megfelelni a WTO (a Kereskedelmi Világszervezet) elvárásainak és a gazdák követeléseinek egyszerre - szögezik le a zöldek. Ebben a kérdésben is hiányzott azonban eddig a világos, érthető beszéd. "Ki kellett volna mondani, hogy ha Magyarország nem védi magát védővámokkal, csakúgy mint az Európai Unió többi országa, akkor mezőgazdaságának csak a világméretekben is versenyképes része lesz képes életben maradni. Ezért különös veszélynek lesznek kitéve a kis és középgazdaságok, a családi farmgazdaságok. Nagy részük tönkre fog menni."
Pályára állítás helyett átképzés
A csődök a zöldek szerint nem jelentenek automatikusan tragédiát is. "Egyesek megkapaszkodnak, mások képesek lesznek átalakítani gazdaságukat, és például áttérnek az erdőgazdálkodásra, megint mások közhasznú, tájfenntartó tevékenységre kényszerülnek. Egyre kevesebben fognak élni a mezőgazdaságból, mert annak jövedelmezősége már ma is elmarad a gazdaság többi területétől" - fogalmaznak.
Álomképek, teljesíthetetlen ígéretek
"Káros az a magatartás, mely pályára állításról beszél átképzés helyett. Káros, mert a nem teljesülő ígéreteket mindig követelőzés követi. Különösen káros az a magatartás, mely hamis álomképet fest a világban nehezen tájékozódó gazdák elé. Káros mert ha hisznek a családi gazdaságokat hirdetők széptevőinek, nagy veszélynek teszik ki magukat. Olyan veszélyeknek, melyben nem számíthatnak a bankok együttműködésére" - állítják a Zöld Demokraták.
Felelősök
A mai helyzet kialakulásáért a zöldek szerint "felelősség terheli Magyarország rendszerváltás utáni kormányait" folymatos konfliktuskerülésük miatt.
"Jelentős felelősség terheli az Orbán kormányt, mert a múlt álomképét felidézve családi gazdaságok kialakulását támogatta" - szögezik le. - "Világosan kell látni, hogy elavult termelőeszközökkel, hatékonyságot garantáló méret alatti gazdaságokban termelő, gazdaságilag életképtelen termelőket nem lehet piaci eszközökkel irányítani." A zöldek szerint ezért időben fel kellett volna készülni arra, hogy az uniós agrártámogatásokból kiszorult, elszegényedő rétegeket a piacon maradást erőltető támogatások helyett attól elkülönülő szociális támogatási rendszerrel segítsék.
A most kiéleződött konfliktus, az új támogatási rendszerhez szükséges döntések halogatása ugyanakkor a "kormány inkompetenciáját mutatja" - folytatja Droppa György. - "Szakmai tehetetlenséget mutat, a többi újonnan csatlakozó országhoz viszonyított lemaradás. A kormány elmulasztotta a gazdák intenzív felkészítését, mert tájékoztatási kampány helyett, konkrét információkat adó, ha kell, szájbarágós kérelem-kitöltési útmutatót kellett volna a gazdák kezébe adni. Az EU szintjén a megoldás
A közvetlen felelősségen és a tennivalókon túl a zöldek a globalizáció problémáira mutatnak rá a magyar agrárkonfliktus mögött. A globalizáció által világszerte szegényebbé válnak a fejlődő országok - szögezik le. "Már legalább két évtizede világos, hogy a föld egyetlen pontján sem lehet a szegénységből kitörni a mezőgazdaság közgazdasági értelemben vett segítségével. A mezőgazdasági termények és az ipari termékek árrése közötti az olló egyre csak nyílik."
A globalizáció ellen "ma egyetlen jelentős befolyású gazdasági hatalom lép fel, és ez az Európai Unió. Megállítani a folyamatot természetesen nem képes, legföljebb lassítani. Területén belül feladata nemcsak a globalizáció lassítása, hanem annak szocializálása is" - áll a Zöld Demokraták állásfoglalásában.
A globalizáció megszelídítése
A feladat "olyan szabályzórendszer kidolgozása, melyben a magasan képzett és versenyképes mezőgazdaság alacsony létszám mellett is képes világméretekben versenyben maradni." - állítják a zöldek. - Az EU feladata továbbá "megszervezni az ökológiailag biztonságos és az emberi egészségre veszélytelen termékstruktúrát, melyben a fogyasztó teljes körű tájékoztatása elsődleges. Feladata, hogy a tájfenntartó mezőgazdaság, természetvédelem, és a turizmus több ágazata szervesen beépülhessen az ország egészséges szövetébe. Feladata, hogy segítséget nyújtson mindazoknak a ma még a mezőgazdaságból élő embereknek, kik a jövőben a gazdaság más területein kell hogy dolgozzanak."
(forrás: Zöld Demokraták)