Bezúzott ügynöklista: biztos, aki biztos?

Bezúzta az adatvédelmi biztos azt az ezerháromszáz ügynök, tartótiszt, illetve "megbízó" nevét tartalmazó listát, amelyről a Political Capital (PC) politikai szakértői intézet kérte az ombudsman állásfoglalását.

A PC munkatársai Péterfalvi Attilának az irodájában adták át a névsort, mire a biztos egy iratmegsemmisítő géppel rukkolt elő, és a sajtó nyilvánossága előtt bedarálta a névsort, mondván: nem akar bizonytalan eredetű papírokat tárolni. A gép azonban túlhevült, a terjedelmes papírmennyiséggel csak egy másik iratmegsemmisítő tudott megbirkózni.

Szabados Krisztián, a Political Capital igazgatója meglepőnek találja Péterfalvi "válaszát", hiszen - mint lapunk kérdésére kifejtette - nyilvános forrásokból (könyvtárból) dolgoztak, azaz a (szűkebb) nyilvánosság számára ezek a nevek ismertek voltak. Mindenesetre a már eddig a honlapjukra feltett körülbelül hatvan nevet nem veszik le az internetről. Az újabb 1300-as lista publikálásával pedig megvárják az adatvédelmi biztos hivatalos állásfoglalását. De - hangsúlyozta - nem hagynak fel az eleve a nyomásgyakorlás céljával indított akciójukkal. Arra a kérdésünkre, hogy nem volna-e célszerűbb megvárni a készülő "nyilvánosságtörvény" parlamenti elfogadását, az igazgató nemmel válaszolt, a törvényalkotókkal szembeni szkepticizmusára hivatkozva. Az ügynökfeltárás tehát a részükről folytatódik. Szabados amúgy a "Szakértő '90" álnéven a hét végén közzétett, és 219 nevet tartalmazó listától elhatárolódott: "Nem hiszünk ezekben a listákban, csak hátráltatják az ügyet".

- Gyakorlatilag bármilyen törvényes megoldás jobb a jelenlegi állapotoknál - mondta a "kalózlisták" nyilvánosságra kerüléséről tegnap Tóth András. A titkosszolgálati államtitkár a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok napján, a Duna Palotában tartott ünnepségen beszélt erről újságíróknak. A készülő törvénnyel kapcsolatban az államtitkár azt mondta: a demokratikus szolgálatok tizenöt évvel ezelőtt, 1990. február 15-én alakultak meg, és ez a határa a nyilvánosságnak. Ezzel arra utalt, hogy több képviselő indítványozta az időpont kitolását 1990 májusáig. Ennek azért lett volna jelentősége, mivel az állambiztonsági szolgálatoktól sokan "átigazoltak" a jogutód szervekhez. Amúgy Szakértő '90 listáját még vizsgálják a titkosszolgálatok, s a napokban tájékoztatnak a hitelességre és a minősítésre vonatkozó eredményről. Tóth András azt is közölte: szkeptikus azt illetően, hogy előkerül-e az eredeti, Németh Miklós által Antall Józsefnek és Göncz Árpádnak átadott ügynöklista.

Az eseményen részt vett a miniszterelnök is. Gyurcsány Ferenc közölte: a titkokat óvni, a titkosszolgálatokat megbecsülni kell. Ám szerinte vannak olyan helyzetek, amikor a tikok a korábbi őrzőik számára "terhessé válnak". A "listázásokkal" kapcsolatosan Gyurcsány azt mondta: az emberek már megcsömörlöttek a sok "ügynöközéstől", de nincs más lehetőség, mint a nyilvánosság. A kormányfő felszólította a politikusokat és a titkosszolgálatokat, hogy támogassák az állambiztonsági adatoknak a jelenleginél szélesebb körben nyilvánosságot biztosító törvényjavaslatot. A két kormánypárti politikus közös sajtótájékoztatóján Gyurcsány megkockáztatta, hogy "az ügynökvita lezárult", majd Tóth András mosolyát látva úgy módosította kijelentését: legalábbis a koalíción belül közel a megállapodás.

A rendszerváltás előtt "leépített" állambiztonságiak által összeállított lista többé-kevésbé autentikus változata került nyilvánosságra az interneten. Ezt Nagy Lajos, a Nemzetbiztonsági Hivatal alapító igazgatója nyilatkozta tegnap az Indexnek. A névsorra szerinte nemcsak ügynökök, titkos munkatársak, titkos megbízottak kerültek fel, hanem úgynevezett társadalmi kapcsolatok is, akik azonban nem jelentettek. A rendszerváltás előtt, mint mondta, az állambiztonság egyik sikerágazata volt az egyházügy, mivel a felekezetekbe könnyű volt beépülni. Az egyházakkal kapcsolatban Gyurcsány Ferenc az Indexnek azt nyilatkozta: "Amikor kinyílnak az akták, nyilván abban a körben okoznak leginkább meglepetéseket, amelyek a legjobban el voltak zárva a nyilvánosság elől". A miniszterelnök tegnap a titkosszolgálatok napján úgy fogalmazott: az egyház a többivel egyenrangú társadalmi csoport, kivételezni velük sem lehet.

Jegyzet

Retro-tagrevízió

A hatvanas évek második felében, sőt, még a hetvenesekben is szervezhettek be párttagokat ügynöknek, ez a legújabb fordulat. Hogy tehát az Ü-listákból könnyen vissza lehet keresni szocia-listákat? Az ütős állítást egy olyan vita idején vágták ki az asztalra, amely arról szól, hogy hiteles-e a rendszerváltozás korának kiemelt ügynökeiről szóló névsor, s vajon az élet vagy a nagy szortírozó intézte-e el, hogy alig van rajta MSZMP-s vagy párt közeli név. Csakhogy az adu az asztal mellé esik. A drámai feszültség az 1990-es névsor körül keletkezett.

A HVG online kiadásában megjelent retrospektív leleplező lista szerint húsz évvel korábban még egy ideig szerveztek be párttagokat, később jött a parancs, hogy jobb külön tartani a két csapatot. Hogy ezt sem sikerült egészen megszervezni? Nem is akarták egészen? Akkora meglepetést nem okozhat azóta, hogy tudjuk, egy bizonyos Medgyessy Péter (MSZMP-top) a nyolcvanas években is szt. tiszt volt.

Péterfalvi Attilának nincs szüksége a Political Capital listáján lévő nevekre

Az adatvédelmi biztos nem "auditálhat" ismeretlen forrásból származó adatokat, és nem kíván semmiféle névsort őrizni - jelentette ki kérdésünkre Péterfalvi Attila. A lista megsemmisítése kapcsán Péterfalvi hangsúlyozta: konzultációs indítványt kapott, és a feltett kérdések megválaszolásához nincs szüksége konkrét nevekre. Azt ugyanis, hogy miként lehet a személyes adatokat tartalmazó kutatási eredményeket nyilvánosságra hozni, e nélkül is eldöntheti. Arra viszont nincs törvényi felhatalmazása - fogalmazott -, hogy a listán szereplő személyekről döntsön. Az ombudsman egyébként azt ígéri, hogy a Political Capital beadványa ügyében a jövő héten állásfoglalást ad ki. Péterfalvi elmondta azt is, hogy a személyes találkozót kihasználva tegnap levelet adott át az intézet vezetőjének, amelyben felhívta a figyelmét arra: a 19 nevet tartalmazó és már korábban publikált lista kapcsán tegyen bejelentést. Az ombudsman szerint az adatkezelőnek minden esetben közölnie kell az adatgyűjtés célját, jogalapját, valamint az adatok forrását is. Péterfalvi közölte, hogy e lista közzététele óta több panasz érkezett a hivatalához, és a vizsgálat lefolytatásához is szükség van arra, hogy a Political Capital adatkezelőként nyilvántartásba vétesse magát. (Munkatársunktól)

A miniszterelnök szerint az ügynökvita lezárult, a Tóth András felügyelte Nemzetbiztonsági Hivatal vizsgálja Szakértõ ,90 listáját
A miniszterelnök szerint az ügynökvita lezárult, a Tóth András felügyelte Nemzetbiztonsági Hivatal vizsgálja Szakértõ ,90 listáját
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.