Jelentősen visszaesett a levegő nehézfém-szennyezettsége az elmúlt húsz évben - derül ki a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM) adatsorából, amelyet egy - ratifikálásra váró - nemzetközi megállapodás kapcsán tettek közzé az Országgyűlés környezetvédelmi bizottságának szerdai ülésén.
Csökkent a levegő nehézfémszennyezése
Kovács Gábor Attila, a szaktárca szakértője a legfrissebbnek számító 2002-es adatokat ismertetve a testület előtt beszámolt arról, hogy kadmiumból harmadára, higanyból pedig felére csökkent a levegőszennyezés az 1985-ös szinthez képest.
"Még drasztikusabb a visszaesés a levegőbe jutó ólmot tekintve, ahol a 13 évvel korábbinak mindössze 5 százaléka a szennyeződés mértéke" - tette hozzá.
A bizottság egyhangúlag támogatta azt az országgyűlési határozati javaslatot, amely az országhatárokon átterjedő levegőszennyezés mérsékléséről szóló genfi egyezmény kapcsán a nehézfémszennyezési jegyzőkönyv ratifikálására vonatkozik.
Kovács Gábor Attila a kadmium és a higany légszennyezés csökkenését az energiatermelés környezetbarátabbá válásával indokolta, ugyanis a szén-, a lignit- és a olajtüzelésről a hangsúly áttevődött a gáz felhasználására.
"Az ólomkibocsátás az ólommentes üzemanyagok fokozatos térnyerésével csökkent le" - jegyezte meg a szakértő.
Bibók Zsuzsa, a KVM főosztályvezetője elmondta, hogy a jegyzőkönyv ratifikálásával összehangban a nehézfém-kibocsátást évről évre csökkenteni kell, amelyhez intézkedési tervet és leltárt kell készíteni.
(MTI)