Német és magyar gyerekek egy osztályban

Új, Magyarországon eddig nem követett tanrenddel és módszerrel német-magyar iskolai tagozat kezdi meg működését Győrött, a Szabadhegyi Oktatási Központban.

Szeptemberben egy óvodai csoport és egy általános iskolai első osztály, valamint egy gimnáziumi előkészítő osztály indul. Ezekben együtt tanulnak magyar, valamint német anyanyelvű diákok, akiknek a többsége a Győrött és a város környékén letelepedő világcégek német dolgozóinak gyereke.

Thomas Faustmann, az Audi Hungaria Motor Kft. ügyvezető igazgatója érdeklődésünkre megerősítette: az Audi kezdeményezésére és jelentős támogatásával jön létre az iskola, ám azt az önkormányzat alapítja és tartja fenn. Az ügyvezető hozzátette: nem elsősorban a saját gyerekeiknek akarnak iskolát szervezni - noha egy ilyen intézmény újabb vonzerőt jelent a német tőke számára -, hanem a magyar-bajor kapcsolatok keretében lehetőséget szeretnének teremteni arra, hogy együtt tanulhassanak német és magyar anyanyelvű gyerekek. Ezáltal mindkét nemzet kultúráját megismerik. A német gyerekek jobban kötődnek majd Magyarországhoz, a magyarok pedig könnyebben juthatnak a német egyetemekre.

Wernerné Csordás Éva, a győri önkormányzat oktatási bizottságának elnöke szerint első lépésben a Szabadhegyi Oktatási Központ német-magyar tagiskolájaként működnek az osztályok. Új tanrendet dolgoztak ki, hiszen a győri kezdeményezésnek nem volt hazai előzménye. A magyarországi német iskolák nemzetiségi alapon kezdtek el szerveződni, Győrött viszont nem nemzetiségi képzésről van szó.

Az óvodai csoportban - ahol együtt foglalkoznak a német és a magyar gyerekekkel - közösen dolgoznak a német és a magyar anyanyelvű óvónők. Az első osztályban is két tanító oktat és nevel, hol német, hol magyar nyelven. A beiskolázott diákok a nyelvet és irodalmat, valamint a matematikát saját anyanyelvükön sajátítják el.

Meghirdettek egy előkészítő kilencedik osztályt is azoknak a magyar tanulóknak, akik egy év után együtt kezdik meg gimnáziumi tanulmányaikat a német anyanyelvű gyerekekkel.

- A tagozaton végzett hallgatók német és magyar érettségi bizonyítványt kapnak - hangsúlyozta Wernerné Csordás Éva, s kiemelte: az itt megszerzett német érettségi ugyanolyan értékű, mintha azt a tanuló Münchenben tette volna le.

A szakemberek összhangba hozták a magyar és a bajor képzési sajátosságokat, tanrendeket, hogy azok a gyerekek is eredményesen bekapcsolódhassanak hosszabb-rövidebb időre az oktatási munkába, akik német szüleik győri munkavállalása miatt kerültek átmenetileg Magyarországra. Akik ebben az iskolában töltenek el egy-két évet, zökkenő nélkül folytathatják tanulmányaikat bármelyik németországi iskolában - mondta el az oktatási bizottság elnöke.

Az általános iskola első osztálya iránt már most óriási az érdeklődés Győrött. Mind a német cégek vezetői, mind a magyar szülők sokan keresték fel a Szabadhegyi Oktatási Központot azért, hogy megismerjék a lehetőségeket.

Thomas Faustmann a német iskola létjogosultságáról szólva úgy fogalmazott: örülne, ha az Audi magyar dolgozói is élnének a lehetőséggel, s gyerekeiket mind többen taníttatnák ebben az iskolában.

Wernerné Csordás Éva szerint a nagy érdeklődés ellenére egyelőre valószínűleg csak egy-egy osztályt - óvodában egy csoportot - indítanak, hiszen vadonatúj kezdeményezésről van szó, s kisebb létszám mellett jobban lehet figyelni a nevelési, képzési folyamatokra. Ha a tapasztalatok kedvezőek lesznek, folyamatosan bővítik az oktatási kínálatot.

Tavaly Bõvítették A Szabadhegyi Oktatási Központot: Itt Kap Helyet A Német-magyar Iskola
Tavaly Bõvítették A Szabadhegyi Oktatási Központot: Itt Kap Helyet A Német-magyar Iskola
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.