A Nappal spórolna a Városháza

Napkollektorokat szereltetne intézményeire a fővárosi önkormányzat - jelentették be tegnap a városházi szabad demokrata frakció sajtótájékoztatóján. A főváros 2003-ban, kísérletként napkollektort szereltetett a Pest megyei Tordason lévő értelmi fogyatékosok otthonára.

A hatvannégy négyzetméteres kollektor valamivel több mint 7,5 millió forintba került. Az otthon azóta nagyjából hatvan százalékot spórol a melegvíz-költségen - vagyis a rendszer sikeresen működik. Ezért a fővárosi önkormányzat elhatározta, hogy több szociális, oktatási és egyéb intézményében megvizsgálja a napenergia felhasználásának lehetőségét.

A városházi környezetvédelmi bizottság szakértője, a szabaddemokrata-delegált Groó Rudolf érdeklődésünkre elmondta: nagyjából harminc olyan fővárosi tulajdonú intézmény van, ahová érdemes lenne napkollektort szereltetni. Ezek közé tartozik például a Pesti úti idősek átmeneti gondozóháza, a Gergely utcai, a Virág Benedek utcai, a Kamaraerdei úti és a gödöllői idősek otthona. A sort az ugyancsak pénzszűkével küszködő egészségügyi és oktatási intézményekkel lehetne folytatni, különös tekintettel a nyaranta diákszállókként működő kollégiumokra. A fővárosi önkormányzat ezt az évet a műszaki felmérésekre és a kerületi önkormányzatokkal való lehetséges együttműködések vizsgálatára szánja, de az is elképzelhető, hogy egy-két épületre már fel is tetetheti a napkollektort; ez néhány héten derül ki, amikor az idevágó pályázati lehetőségek tisztázódnak.

A fővárosi intézményi szférában jószerivel ismeretlen a napkollektor, de a magánházaknál sem igen használják. Talán ha egy-két tucatnyi épület - jellemzően budai villa - van, ahol az alternatív megoldást (is) alkalmazzák a tulajdonosok, jórészt a medencék vizének fűtésére. A szakértő szerint pedig igen jók a napkollektor perspektívái, már csak azért is, mert ára, a hazai gyártás elterjedésének köszönhetően egyre alacsonyabb lesz. Groó Rudolfnak meggyőződése, hogy már egy testesebb családi ház gazdáinak megérné felszereltetni a megfelelő méretű napkollektorrendszert, az ezer (hasznos) négyzetméternél nagyobb épületekre azonban vitán felül, a befektetés ugyanis annál gyorsabban térül meg, minél nagyobb a kollektorral borított felület vagyis minél nagyobb, tehát népesebb az adott ház. Feltéve persze, ha az épület teteje déli vagy dél-délkeleti tájolású.

Magyarországnak következő öt évben a megújuló energia arányát a teljes energiatermelésen belül 5-6 százalékra kell emelnie a mostani 3,6 százalékról. Ezen belül az alternatív villamos energia 0,8 százalékos részarányát 2,8 százalékponttal kell növelni. A döntő részben biomassza hasznosításával megemelhető arányhoz elsősorban a szélenergia és a geotermális energia járulhat hozzá - közölte a sajtótájékoztatón Gombos András, a környezetvédelmi politikai államtitkára. Az alternatív energiafelhasználás megfelelő szintre emeléséhez 24 milliárd forint állami ráfordítás szükséges.

Hazai gyártású napkollektorok. Egy nagyobb családi házra is megéri felszerelni
Hazai gyártású napkollektorok. Egy nagyobb családi házra is megéri felszerelni
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.