Salom: nem készülünk Szíria ellen
Szilvan Salom, Izrael külügyminisztere számos üzletember kíséretében ma reggel érkezik kétnapos látogatásra Budapestre. "Az utóbbi egy-két évben tett külpolitikai lépéseinknek köszönhetően ma már sokkal jobbak európai kapcsolataink, és ugyanez mondható el az arab világgal, valamint a palesztinokkal kialakított viszonyunkról is" - mondta tegnap jeruzsálemi irodájában a tunéziai születésű jobboldali politikus, amikor országa külpolitikai törekvéseiről és hazánkkal való kapcsolatáról nyilatkozott a Népszabadságnak.
"Európában sokáig gondolták úgy, hogy a terrorizmus Izrael problémája, és nem kívántak Iránnal sem foglalkozni. Most azonban az európaiak egy sokkal gyakorlatiasabb álláspontra helyezkedtek, és szeretném azt hinni, hogy ez sokáig így is marad." A múlt pénteken Tel-Avivban öngyilkos terrormerénylet törte meg a négy hete tartó "nyugalmat", Izrael ezért most Szíriát hibáztatja. Szilvan Salom szerint a szírek felelőssége nem kétséges, hiszen "a terrormerényletek mögött mindig azon szélsőséges szervezetek - a Hamasz, a Hezbollah és legutóbb az Iszlám Dzsihád - állnak, amelyeknek a főhadiszállása Damaszkuszban van". De - tette hozzá - nemcsak Szíria, hanem Abu Mazen (Mahmud Abbasz), a palesztin hatóság elnöke is felelős a történtekért. A szélsőséges szervezetekkel ugyanis nem elegendő csupán tűzszünetet kötni, ennél jóval többre, a terror infrastruktúrájának felszámolására van szükség. Ehhez pedig a palesztin elnök nem látott hozzá. Pedig - Arafattól eltérően - amint azt alig egy hónappal ezelőtt tapasztalhattuk, ő akár képes is erre, hiszen néhány óra alatt leállíttatta a dél-izraeli Szderot városa elleni rakétatámadásokat. Vajon a pénteki terrorakció miatt Izrael a júliusra tervezett gázai kivonulást is elhalasztaná? Szilvan Salom szerint erről nem lehet szó, hiszen - mondja - Izrael komolyan elszánta magát a kivonulásra. Ugyanakkor - tette hozzá - nem tűrhetjük el az izraeli civilek elleni újabb támadásokat.
Az izraeli sajtóban éppen most röppent fel a hír, hogy állítólag titkos tárgyalások kezdődtek Szíriával Ammán közvetítésével. A pénteki tel-avivi merénylet után viszont a lapok egy Damaszkusz elleni izraeli támadás előkészületeiről cikkeztek. A külügyminiszter tagadta a béketárgyalások hírét, és "kizárta a jelenlegi fázisban egy Szíria elleni támadás lehetőségét". "Szíria Libanon miatt nagy nyomás alatt van, a nemzetközi közösség, az arab világ és nem utolsósorban Washington részéről" - magyarázta Salom. "Damaszkusznak fontosabb Libanon, mint a Golán-fennsík, mivel Libanont Szíria déli részének tekinti. Több mint egymillió szíriai dolgozik Libanonban, a szír munkaerő 20-25 százaléka. Az ott dolgozók jövedelméből származó profitot pedig a szíriai Baath-rezsim zsebeli be". Az izraeli álláspont szerint Libanonnak vissza kell nyernie szuverenitását. Egyes elemzők kételkednek abban, hogy Szíria kivonulása Libanonból Izrael számára kedvező lenne. Nem kizárt ugyanis - vélik -, hogy a hatalmi vákuumot az Izraellel ellenséges Irán töltené be. Salom azt mondta: egyes arab országokban valóban tapasztalható némi aggodalom amiatt, hogy esetleg síita ellenőrzés alá kerülhet Libanon is. Izrael szerint azonban a síita Hezbollahnak nincs elég ereje, hogy Libanonban a hatalmat megszerezze.
A minapi orosz-iráni nukleáris megállapodással kapcsolatosan Salom kijelentette: Izrael "nem örül az oroszok döntésének". Az némileg biztató, hogy Bush és Putyin elnökök mindketten azon véleményüknek adtak hangot: "Iránnak ne legyen atombombája". Ha mégis másképp történne, úgy Izrael kész lenne az 1981-es iraki atomreaktor elleni akciójához hasonló lépést tenni? - kérdeztük a külügyminisztert. "Izrael nagyon meg van elégedve az európaiak fellépésével, de ismerve az irániak eltökéltségét, továbbá azt, hogy hogyan leplezik és rejtik el valódi szándékaikat a világ elől, Izrael azt szeretné elérni, hogy ezt az egész kérdést az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé vigyék".
A miniszter végül elmondta: budapesti látogatásának lényeges vonása, hogy először kísér el útjára izraeli minisztert ilyen népes üzletember-küldöttség. "Magyarországra úgy tekintünk, mint közeli szövetségesre, és nagyon jó barátra" - mondta Silvan Shalom.