Megújuló energia: 100 milliárd forint szükséges 2010-ig

A megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos fejlesztésekre Magyarországon mintegy 100 milliárd forintot igényelnek 2010-ig az Európai Unió energetikai célkitűzéseivel összefüggésben - közölte Gombos András, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium politikai államtitkára hétfőn sajtótájékoztatón Budapesten.

Az államtitkár elmondta, hogy a biomassza felhasználásával, szélkerekekkel, napelemekkel, és geotermális úton megtermelt alternatív energia megfelelő szintre emeléséhez 24 milliárd forint állami ráfordítás szükséges, a döntő hányadnak pedig uniós forrásnak kell lennie.

Utalt arra, hogy az elkövetkező öt évben a megújuló energia arányát az ország teljes energiatermelésén belül 5-6 százalékra kell emelni a jelenlegi 3,6 százalékról. Ezen belül az alternatív villamos energia 0,8 százalékos részarányát 2,8 százalékponttal kell megemelni - tette hozzá Gombos András.

Az államtitkár által közölt számok szerint a ráfordítások mintegy 60 százalékát alternatív villamos energiával kapcsolatos fejlesztésre kell fordítani, s a 40 százalék juthat a megújuló energiaforrásokra alapozott távhőtermelésre vagy esetleg bioüzemanyagok előállítására.

"Az európai uniós forrásokat a nagyobb beruházásoknál a kohéziós alap forrásaira pályázva kell megszerezni, míg a kisebbekre a strukturális alapok biztosíthatnak fedezetet" - mutatott rá Gombos András.

Kitért arra, hogy a kormány a megújuló energiaforrásokkal összefüggésben még a tavasszal nyilvánosságra hozza stratégiáját, azaz a 2010-re kitűzött célok teljesítéséhez szükséges ésszerű lépéseket és azok forrásigényét tartalmazó előterjesztését.Az államtitkár megjegyezte, hogy a döntő részben biomassza hasznosításával megemelhető alternatív energiatermelési arányhoz elsősorban a szélenergia és a geotermális energia járulhat hozzá érdemben.

"A hasznosításnál azonban kulcsfontosságot kell kapjon az okszerűség, ugyanis amennyiben a környezetvédelmi szempontokat elhanyagolják, összességében több környezeti kárral járhatnak ezek az energiaforrások, mint amennyit jelentenek energetikai oldalról" - hangsúlyozta Gombos András.

Utalt arra, hogy a szélkerekeket a villamosenergia hálózathoz közel kell helyezni, a geotermális kutaknál a kinyert vizet vissza kell a talajba sajtolni, a biomasszánál pedig nem az erdők fáira, hanem faipari melléktermékekre kell koncentrálni az energiatermeléskor.

Groó Rudolf, a Fővárosi Önkormányzat környezetvédelmi szakértője a sajtótájékoztatón szólt arról, hogy Budapest az elkövetkező években a fővárosban és környékén öt helyen napkollektorokat kíván felszerelni szociális otthonok fűtéséhez szükséges energia csökkentése érdekében.Elmondása szerint a főváros 2003-ban már kísérleti jelleggel felszerelt napelemeket a Tordason lévő értelmi fogyatékosok otthonának tetejére. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.