Csurka már 2006-ra tervez
Kihívó nélkül száll ringbe a MIÉP elnöki tisztségéért Csurka István. Az idén 71. évét betöltő, pártját 1994 óta irányító Csurka újraválasztását a jelölő szervezetek 90 százaléka támogatta. Rajta kívül senki nem érte el a jelölőlistára kerüléshez szükséges húszszázalékos támogatottságot. A párt mai, 13. országos gyűlése tehát várhatóan áldását adja Csurka újabb kétéves mandátumára. Ma, ha újraválasztják, programot hirdet, amelyben már a 2006-os választásokra fókuszál.
Az, hogy nincs más elnökjelölt, nem jelenti azt, hogy a pártnak ne volnának komoly problémái. A belső erózió kezdete a 2002-es választásokra vezethető vissza. Amióta ugyanis a MIÉP kiesett a parlamentből, a támogatottsága gyakorlatilag mérhetetlen. A Szonda Ipsosnál például egy év után most először fordult elő, hogy a MIÉP támogatottsága egy százalék fölöttire kúszott. Csurka István ennek ellenére is ellenzi a parlamenti küszöb leszállítását.
A párt szétmorzsolódása, vagy ahogy egyik forrásunk fogalmazott, "elkisgazdásodása" két nagyobb hullámra osztható: a választás után több "prominens" kilépett, másokat kizártak. Őket más politikai szerveződések "szívták fel", köztük a Jobbik (Balczó Zoltán, Szabó Gábor, Tasnádi András), vagy a Magyar Nemzeti Front (Bognár László).
A második hullám a mostani elnökválasztás közeledtével erősödött fel, és részben "elmosta" a párt felső- és középvezetői szintjét. Előbb Kakuk Attilát, Nógrád, Heves és Jász-Nagykun-Szolnok megye régióvezetőjét zárták ki, amiért csak 0,6 százalékot ért el a párt a szécsényi időközi választáson. Kakuk a MIÉP becsületbírósága elé került. Két - a kizárásra nemmel szavazó elnökségi tag - Kovács Géza (Komárom-Esztergom, Veszprém és Fejér megye), illetve Fördős Attila (Pest megye) lemondott. Tóth Imola, az ifjúsági tagozat elnöke is követte őket, mint ahogy a kecskeméti és az esztergomi szervezet vezetője is. A kaposváriak más utat választottak: feloszlatták magukat. Ezek után nem csoda, hogy a párt honlapjáról levették az elnökségi tagok névsorát: a listát már naponta frissíthetnék. Nem véletlen, hogy a távozók új mozgalmat indítanak, és Csurka legyőzését irreálisnak tartják.
Csurka István is tisztában van a problémákkal, legalábbis a nemzeti oldalon "teljes önvizsgálatot" hirdető, a Magyar Fórumban megjelent cikke ezt sejteti. Igaz, a tisztulást másként képzeli el, mint egykori pártfogoltjai. Szerinte ugyanis "minden talmit, minden hőzöngőt, karácsonykor keresztet állítót, buzeránst, műveletlen hólyagot, akarnokot és ide is, oda is forgolódót ki kell vetni. El kell ismerni a nemzeti radikalizmus igazságát és hitelességét, és támadni kell" - írta az "újabb bukott szabadságharc" szükségességéről elmélkedve a MIÉP vezére, aki mától friss felhatalmazással láthat végre hozzá hőn áhított céljai megvalósításához.