Az AB előtt vizsgázik a kétszintű érettségi

Az Oktatási Minisztérium meggyőződése, hogy kiállja az alkotmányosságpróbáját a kétszintű érettségi új szabályozása - mondta Magyar Bálintszakminiszter.

Az Oktatási Minisztérium meggyőződése, hogy kiállja az alkotmányosság próbáját a kétszintű érettségi új szabályozása - mondta Magyar Bálint szakminiszter csütörtökön Budapesten annak kapcsán, hogy egy szülői egyesület az Alkotmánybírósághoz fordult e kérdésben.

Nem értenek egyet azzal a kifogással, amely a korábban szerzett érdemjegyek átszámítását vitatja. Nem lehet méltányosan az új rendszerre való átállást megoldani, mint a korábban szerzett jegyek maximális elismerésével - közölte sajtótájékoztatón a miniszter. Kijelentette: annál nagyobb igazságtalanságot nem tudna elképzelni, mintha minden korábban érettségizőt ismét a matúra letételére köteleznének. Az új rendszer bevezetésének legnagyobb szakmai kihívása, hogy miként lehet összeegyeztetni, az esélyegyenlőséget megteremteni a korábban és a most érettségizők felsőoktatási intézményekbe való bekerülése között.

"Teljesen igazságos rendszer természetesen nincs" - mondta a miniszter, hozzátéve: olyan megoldásra törekedtek, ami az átmeneti időszakot a lehető legigazságosabban oldja meg, amikor a felvételizők egy része az új követelmények szerint szerez pontot, míg a korábban érettségizők az újjal össze nem egyeztethető rendszerben vizsgáztak. Elmondta: a 150 ezer felvételizőből 3279 olyan jelentkező van, aki korábban érettségizett és most nem idegen nyelvből kíván emelt szintű érettségit tenni. "Nem hiszem, hogy a jogbiztonság felett őrködő Alkotmánybíróság olyan döntést hozna, amely 150 ezer fiatalt hoz nehéz helyzetbe".

A miniszter szerint ahogy közeledik a kétszintű érettségi bevezetése, úgy egyre inkább felerősödik "egy erkölcstelen politizálás, amely politikai előnyöket próbál abból kovácsolni, hogy megpróbál félelmet (...) és riadalmat kelteni a vizsgázó diákok (...) százezreiben". Magyar Bálint felszólította a különböző politikai erőket, hogy ne próbáljanak a kétszintű érettségi előtt a diákok kárára politizálni.

A felsőoktatási intézmények felvételi eljárásainak általános szabályairól szóló kormányrendelet több mint egy éve ismert, s az emelt szintű érettségivel kapcsolatos kifogás ezalatt eddig nem merült fel. A szülői szervezetek a tárcát nem keresték meg ez ügyben. A felelős érdekérvényesítéshez hozzátartozik az informálódás is - mondta. A miniszter szerint a korábbi érettségi rendszer jóval igazságtalanabb volt a mostaninál. Utalt arra, hogy korábban az egyetemek, főiskolák állították össze a felvételi követelményeket, a mostani matúránál, amely kiváltja a felvételit, csak olyan kérdéseket kaphatnak a diákok, amely a tananyag szerves része.

Nagyfokú igazságtalansághoz vezetett az is, hogy az év végi jegyeket lehetett duplázni, ami azoknak kedvezett, akik olyan iskolába jártak, ahol kevésbé volt szigorú az osztályozás. Ez mostantól megszűnik. Magyar Bálint közölte: idén is 62 ezer államilag finanszírozott hely áll rendelkezésre, senki esélye nem csökken, hogy felsőoktatási intézménybe bekerüljön.

A Tüskevár Országos Szülői Egyesület nevében két szülő csütörtökön fordult az Alkotmánybírósághoz, beadványukban a kétszintű érettségi szabályozásának felülvizsgálatát és egyes pontjainak megsemmisítését kérik. Az érettségi vizsga jelenlegi szabályozása súlyos esélyegyenlőtlenséget okoz az idén és a tavaly (vagy korábban) érettségizettek között a felsőoktatási felvételi eredmények megállapításánál. Az idén érettségizőket hátrány éri, ezért kérik a kormányrendelet vonatkozó passzusának megsemmisítését - mondta Márkus Zsuzsa, az egyesület nevében a beadvány átadását követően.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.