Rekord számú, 199 személy és szervezet neve szerepel az idei Nobel-békedíjra jelöltek listáján - jelentette be az oslói Nobel Intézet.
Rekordszámú jelölés a 2005-ös Nobel-békedíjra
hagyományosan titokban tartott névsorban 163 személy és 36 szervezet szerepel - közölte Geir Lundestad, az intézet elnöke. A titkolózás ellenére sejthető, hogy a jelöltek között vannak a kelet-európai demokratikus megújulás olyan vezető személyiségei, mint Viktor Juscsenko ukrán, Mikhail Szaakasvili grúz és Václav Havel volt cseh elnök.
Megfigyelők szerint szintén versenyben lehetnek a pusztító dél-ázsiai cunami áldozatait segítő civil szervezetek, köztük az Oxfam és a Mentsük meg a gyermekeket (Save the Children).
Hatvan évvel az első atombomba ledobása után és a mostanában sok vihart kavaró iráni, illetve észak-koreai nukleáris kísérletek napjaiban az atomfegyver terjedése ellen harcolók szintén pályázhatnak a a megtiszteltetésre, így a jelöltek közé sorolják a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséget (NAÜ), Mordeháj Vanunu izraeli atomtudóst, Izrael atomtitkának egykori felfedőjét és a Hidankjo japán egyesületet, amely a 60 évvel ezelőtti hirosimai és nagaszaki atomtámadás túlélőiből áll.A Nobel-bizottság általában szeptemberben dönt, a legfeljebb három győztes nevét pedig október közepén hozza nyilvánosságra. Az öttagú testület kedden ült össze először a várományosok névsorának áttekintésére.
"Mint arra első tanácskozásukon módjuk volt, ők maguk is megtették saját javaslataikat" - mondta Lundestad. "Bőven kihasználták ezt a lehetőséget idén, hogy 'bebiztosítsák magukat' arra az esetre, ha a világ egyik vagy másik szögletében pozitív fejlemény történik. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az ő jelöltjeiknek több esélye van a díj elnyerésére" - tette hozzá.
A kiszivárgott információk szerint szintén a jelöltek listáján található Bono, a U2 ír együttes frontembere, Colin Powell volt amerikai külügyminiszter a szudáni béke érdekében tett erőfeszítéseiért, II. János Pál pápa, az "1000 nő a 2005-ös Nobel-békedíjért" elnevezésű mozgalom, Szergej Kovaljev orosz emberi jogi aktivista vagy Ravi Sankar indiai szellemi vezető.A díjat - egy oklevelet, egy érmet és egy 10 millió svéd korona (1,1 millió euró) értékű csekket - a hagyományok szerint december 10-én Oslóban, az alapító Alfred Nobel svéd gyáros, a dinamit feltalálója halálának évfordulóján adják át.
Tavaly a 194 jelölt közül Wangari Maathai kenyai környezetvédőt tüntették ki az elismeréssel, akinek személyében először kapott Nobel-békedíjat afrikai nő és környezetvédő.
(MTI/AFP)